Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
مشاوره و آموزش مدیریت منابع انسانی رایان راهبرد چابک
با بهره گیری از مدلهای جاری در دنیا و با توجه به تجربیات سازمانهای موفق و برگزیده
دوره ویژه کارگاهی آنالیز شغل و تهیه شناسنامه شغل به روش هی گروپ
دوره های کارگاهی با تعداد بسیار محدود متخصصین تشکیل می شود و مدرس دوره که دوره را در مؤسسه هی گروپ طی نموده و در پروژه تهیه شناسنامه شغل با ایشان همکاری داشته، بر تمامی موارد تهیه شده توسط شرکت کنندگان نظارت می کند
دوره های آموزش مجازی، با محتوایی غنی
دوره ها به صورت خودآموز طراحی شده اند، هرچند امکان پاسخگویی به سؤالات نیز وجود دارد
دوره های تخصصی و عملی مدیریت منابع انسانی رایان راهبرد چابک
بر اساس مدلهای روز دنیا و با رویکرد کارگاهی و اجرایی برگزار می شوند

«انعطاف محل کار»؛ یک استراتژی مدیریت استعداد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کنفرانس مدیریت استعدادها 2012 توسط «جامعه مدیریت منابع انسانی» و در نزدیکی واشنگتن در ابتدای مِی برگزار گردید. آنطور که تِرزا هوپکه[i]، یکی از متخصصان مشاوره کار و زندگی در سخنرانی خود مطرح کرد، «انعطاف پذیری در محل کار، نه یکی از مزایا است و نه حقی برای کارکنان؛ بلکه یک استراتژی کسب و کار است» او همچنین اضافه کرد که محل کار انعطاف پذیر، یک پیشامد خوشایند نیست، بلکه قدرتی باورنکردنی است.

هوپکه می گوید: شرایط جدید اقتصادی که سازمانهای کوچک و بسیار بهره ور را طلب می کند، کارفرمایان را مجبور کرده که در مورد استراتژی های مدیریت استعداد به صورت متفاوتی فکر کنند. او همچین ذکر کرد مطالعات نشانگر این هستند که تا حتی 81 درصد از نیروی کار ایالات متحده در حال فکر بر روی فرصتهای دیگر استخدامی هستند. تعهد و نگهداری استعدادهای برترتان با خطر مواجه است که این موضوع می تواند مستقیماً بر روی موفقیت و پایداری سازمانتان تأثیر گذارد. انعطاف پذیری یکی از بهترین ابزارهایی است که می تواند موجب تشویق و نگهداری استعدادها شده و شکافهای مهارتی را ببندد.

به عنوان یک نمونه، هوپکه به مشاوری با سوابق عملکرد درخشان که پیشنهاد داد که هفته ای یک روز را در منزل کار کند اشاره می کند. او پس از رد شدن این پیشنهاد شرکتشان را ترک کرده بود. (به او مثل دیگر نمونه ها گفته شده بود که اگر ما این کار را برای شما بکنیم، مجبوریم که این کار را برای همه انجام دهیم؛ بدون اینکه فکر شود که انجام این کار در واقع چقدر می تواند برای شرکت خوب باشد.) پس از این مسأله، آن زن مشاوره به صورت شخصی را شروع کرد.

همانند یک «گلوله نقره» انعطاف پذیر باشید

انجام این سیاست خواه کار از راه دور باشد یا هفته ی کاری فشرده و یا برنامه کاری جایگزین و یا هماهنگی های دیگر که هوپکه آنها را انعطاف محل کار نامیده، همانند یک گلوله نقره در میان جبران خدمات غیر مالی، استقلال کارمند را برای کنترل اینکه کِی، کجا و چگونه کارش را انجام دهد، تضمین می کند.

در حالی که پژوهشها نشان می دهند که هشتاد درصد کسب و کارهای ایالات متحده می گویند که انعطاف محل کار را اعمال نموده اند، اغلب آنها این کار را به صورت موردی و نه به عنوان یک «فرهنگ انعطاف پذیر» و بخشی از استراتژی مدیریت استعدادها به کار می برند.

انعطاف پذیری همه چیز را تحت تأثیر قرار می دهد.

هوپکه برای نشان دادن مزایای یک فرهنگ انعطاف پذیر، اظهار کرد که چگونه انعطاف پذیری بر حیطه های مختلف سازمان تأثیر مثبت می گذارد. به عنوان مثال سازماندهی و چینش انعطاف پذیر می تواند:

ü سلامت کارکنان را با کاهش استرس و اجازه دادن به کارکنان برای کار در منزل زمانی که احساس ضعف می کنند بهبود دهد (با این ارزش افزوده که آنها به محل کار نیامده و دیگر کارکنان را مریض نمی کنند)

ü هزینه های ساختمانی کمتر که با کاهش فضای اداری و یارانه کمتر برای فضای پارکینگ و ایاب و ذهاب دستیافتنی می شود.

ü اطمینان از اینکه کسب و کار با وجود شرایط نامساعد جوی، مسائل فنی و بحرانها به فعالیت ادامه خواهد داد.

ü افزایش تنوع و ظرفیت با اختصاص آنهایی که ناتوان جسمی بوده و نیاز به پرستار دارند و کسانی که به خاطر آئین های مذهبی نیازمند انعطاف هستند.

قرار دادن انعطاف پذیری در استراتژی

هوپکه پیشنهاد می کند هنگامی که انعطاف کار عمیقاً در سازمانی پایه گذاری شد، مدیران می فهمند که قبل از گفتن جواب رد به تقاضا برای برنامه کاری انعطاف پذیر، بایستی گفتن جواب مثبت را در نظر گرفته و به اینکه چگونه انعطاف پذیری می تواند در متن یک گزینه راه حل آمیز عمل کند وزن دهند. اگر مسائلی در این رابطه وجود دارد، مدیران باید آماده باشند که به جای رد این موارد، این گونه چینش کاری را در یک گروه پایلوت امتحان کنند.

وی می گوید به منظور دستیابی به این سطح از پذیرش، پشتیبانی و قبول آن از سوی مدیریت حیاتی است.

در میان پیشنهادات او موارد ذیل نیز دیده می شوند:

Ø انعطاف پذیری را به یک بخش کلیدی در گزاره ارزش کارکنان سازمان تبدیل کنید.

Ø مطمئن شوید که انعطاف پذیری هرج و مرج نیست بلکه یک سائق کلیدی برای تعهد است.

Ø از انعطاف پذیری به عنوان اهرمی برای استخدام استعدادهای بکر استفاده کنید.

Ø سازمان را به عنوان فراهم کننده راه حل های انعطاف پذیر خوشنام[ii] کنید.

Ø از انعطاف پذیری به عنوان اهرمی برای طراحی مجدد فرآیندهای کاری استفاده نمایید.

به منظور حصول این نتایج، هوپکه پیشنهاد می کند:

v انتظارات مورد نظر از چینش انعطاف پذیر را برای مدیران و کارمندان با شفافیت روشن کنید

v استفاده از گزینه های انعطاف پذیر را در برنامه های آموزش و توسعه مدیران در نظر گرفته و استفاده مؤثر از فعالیتهای انعطاف پذیر را در پرونده های کارراهه و شایستگی های مورد نیاز کارکنان قرار دهید.

v مدیران را بر اساس اینکه با چه کیفیتی چینش های انعطاف پذیر را اجرا می کنند، ارزیابی کرده و نتیجه را در تصمیمات جبران خدمت دخیل کنید.

v هوپکه سرانجام با نشان دادن یک فیلم سه دقیقه ای که برای غلبه بر مقاومت مدیران با برجسته کردن راههای متفاوت که بعضی از آنها خیلی عینی نیستند و در آنها انعطاف در محل کار موفقیت کسب و کار تضمین نموده طراحی شده بود، به پایان برد.

ترجمه: رایان راهبرد چابک

در صورتی که برای حفظ استعدادهای سازمانتان با مشکل مواجهید و آمار ترک نیروی کار باارزش و آموزش دیده در سازمانتان بالاست، رایان راهبرد چابک راهکارهای مطالعه و تجربه شده ای را به شما پیشنهاد می کند.[i] Teresa Hopke

[ii] Brand

دوره آموزشی "مدیریت استعدادها و کارراهه شغلی"

اصل مقالات قبلی سایت به ترتیب بازدید