Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
مشاوره و آموزش مدیریت منابع انسانی رایان راهبرد چابک
با بهره گیری از مدلهای جاری در دنیا و با توجه به تجربیات سازمانهای موفق و برگزیده
دوره ویژه کارگاهی آنالیز شغل و تهیه شناسنامه شغل به روش هی گروپ
دوره های کارگاهی با تعداد بسیار محدود متخصصین تشکیل می شود و مدرس دوره که دوره را در مؤسسه هی گروپ طی نموده و در پروژه تهیه شناسنامه شغل با ایشان همکاری داشته، بر تمامی موارد تهیه شده توسط شرکت کنندگان نظارت می کند
دوره های آموزش مجازی، با محتوایی غنی
دوره ها به صورت خودآموز طراحی شده اند، هرچند امکان پاسخگویی به سؤالات نیز وجود دارد
دوره های تخصصی و عملی مدیریت منابع انسانی رایان راهبرد چابک
بر اساس مدلهای روز دنیا و با رویکرد کارگاهی و اجرایی برگزار می شوند

برخی از ویژگی های متد هی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیروی روش هِی HayGroup از متد آبشار سازمانی یکی از نقاط برجسته قوت روش ارزشیابی شغل هی است. این روش در تعامل مستقیم با استراتژی سازمان بوده و اهداف و برنامه های سازمان را در مشاغل منعکس نموده و نحوه عمل شاغلین را در راستای استراتژی اساسی کسب و کار قابل ارزیابی می سازد.


پیشینه نسبتاً طولانی و بازخودهای حاصل از اجرای آن در مدت زمان بیش از نیم قرن در سراسر دنیا، آن را در زمره یکی از مراجع و کاربردی ترین روشهای ارزیابی قرار داده است.

گفتنی است که این روش در سال 1943 توسط ادوارد نِد هِی پایه گذاری شد و پس از آن تاکنون به طور مستمر توسعه و بهبود پیدا نموده است. همچنین روشی است که در گستره زیادی در کل دنیا استفاده می شود. به طوری که بیش از نیمی از شرکتهای موجود در لیست فورچون 500 در بیش از 90 کشور دنیا از آن استفاده می کنند. یکی دیگر از مزیتهای دیگر این روش این است که هم توسط سازمانهای دولتی و هم خصوصی مورد استفاده قرار گرفته و برای ارزیابی میلیونها شغل در سطوح و صنایع مختلف در کل دنیا از آن بهره گرفته شده است.

روش هِی بر اساس مدلی معتبر، ساده و منطقی از اجزای سطوح متفاوت کار طراحی شده به طوری که هر کدام از مشاغل را از سه دیدگاه عمده  (دانش چگونگی انجام کار، حل مسأله و نیز میزان پاسخگویی می سنجد. به همین دلیل می تواند برای سازمانهایی که دانش کارکنان و میزان و نحوه تصمیم گیری ایشان در موفقیت سازمان مؤثر است، بسیار مفید باشد. این روش ارزیابی در برابر اندازه گیری تفاوتهای مشاغل حساس است. بدین ترتیب که وزن مشاغل در سلسله مراتب سازمانی در نتیجه ارزیابی منعکس می شود. ضمن اینکه با تهیه ماتریس نهایی در مرحله آخر مقایسه مشاغل نامتشابه امکان پذیر می گردد.

روش آنالیز و ارزیابی هی در دنیا بیشترین مورد استفاده را با پراکندگی در کشورهای مختلف داشته است. این روش اولین بار در دهه 1350 در صنعت نفت کشور که یکی از صنایع پیش رو در آن مقطع بوده، و با کمک کارشناسان خارجی پیاده سازی گردید. مزیت دیگر آن در مقایسه با روش رتبه بندی مشاغل این است که درجه ی تفاوتها را نیز بین مشاغل مشخص می کند.

این روش از انعطاف پذیری کافی برای مواجهه با چالشهای کسب و کار برخوردار بوده و آمادگی سازگاری با تغییرات را نیز دارد و به مدیران هدایت کننده سازمان این امکان را می دهد که مشاغل را با توجه به نیاز صنعت تعریف کرده و بر همین اساس ارزیابی نمایند.

روش هی چارچوبی عاری از ارزش ارائه می کند که در آن نسبیت نیز منعکس می شود. بدین معنی که بر خلاف روشهای دیگر نظیر اُ نِت که ساختاری ثابت و بدون تغییر داشته و نسبت به الزامات منطقه ای و صنایع مختلف حساسیت نشان نمی دهد، شناسنامه ی شغلی کاملاض متناسب با واقعیت و زمینه ای که شغل در آن انجام می شود، به دست می دهد. از دیگر نکات روش هِی این است که حساسیت مفهوم مسئولیت برای کسب و کار در آن تشخیص داده شده است. مسئولیت و پاسخگویی که به نتیجه شغل می نگرد، در هدف شغل که مهمترین بخش شناسنامه شغلی به روش هِی است تجلی پیدا می کند.

به ترتیب ذیل مشاهده می شود که تحلیل اجزای شغل از مسئولیت شروع شده و به اجزای دیگر می رسد.

بعضی از فرضیات و پیش نگری های این روش:

v شغل؛ آنطور که هم اکنون وجود دارد دیده می شود

v فرض بر این است که شغل به صورت قابل قبول و کامل اجرا می شود

v شغل و نه فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد

v هدف اجماع همگی است

v وضعیت و پرداخت فعلی نادیده گرفته می شوند

v اگر شغل به صورت کامل شناخته نشد، ارزیابی صورت نخواهد گرفت

v از دیگر قوتهای این متد، استفاده از روشهای مختلف کنترل کیفیت ارزیابی انجام شده است. این کنترل کیفیت صحت ارزیابی را تضمین خواهد نمود. در ذیل برخی از روشهای کنترل کیفیت مورد استفاده ذکر گردیده است.

v تفاوتهای طبقه ای در دانش چگونگی انجام کار

v راهنمایی فنی

v شناسنامه کوتاه شغل

v بر اساس روش هی می توان از فرایند هایی نیز استفاده کرد که می توانند کنترل های کیفی بیشتری را مهیا کنند. از آن جمله تصمیمهای اجماعی در شرایط کمیته ارزیابی و چینش بر اساس ماتریس نهایی است .

بسیار دیده شده که حتی سازمانهایی که تصمیم به بهره گیری از متدهای حرفه ای منابع انسانی گرفته اند، به دلیل عدم جامعیت روش مورد استفاده، به علت ناکافی بودن متدها، ماژولهای مختلف را از متدهای مختلف به عاریه گرفته اند؛ اما روش هِی قابلیت استفاده شدن به عنوان یک بسته کامل منابع انسانی را دارد. بدین ترتیب که با استفاده از مشاغل آنالیز شده به روش هِی و شناسنامه های شغلی تهیه شده برای مشاغل معطوف به هدف می توان ارزیابی مشاغل را نیز به همین روش انجام داد و سپس ساختار جبران خدمت و مزایا را نیز بر اساس دستورالعمل تجربه شده هی پیاده سازی نمود. ماژولهای دیگر منابع انسانی از جمله مدیریت عملکرد نیز به متد هی و با استفاده از مشاغل آنالیز شده به این روش قابل پیاده سازی هستند.

مشاوره مدیریت منابع انسانی رایان راهبرد چابک مجری پروژه های بهبود، مشاوره و آموزش منابع انسانی در کشور و به زبان فارسی و انگلیسی متناسب با نیاز شرکتها می باشد.

لینک اسلایدهای ساختار ارزیابی هی

لینک آموزش آنالیز شغل به روش هی

لینک آموزش ارزیابی شغل به روش هی

لینک مطلب اصول روش هِی در آنالیز و ارزیابی شغل

دوره آموزشی مدیریت منابع انسانی برای مدیران غیر منابع انسانی

اصل مقالات قبلی سایت به ترتیب بازدید