Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
مشاوره و آموزش مدیریت منابع انسانی رایان راهبرد چابک
با بهره گیری از مدلهای جاری در دنیا و با توجه به تجربیات سازمانهای موفق و برگزیده
دوره ویژه کارگاهی آنالیز شغل و تهیه شناسنامه شغل به روش هی گروپ
دوره های کارگاهی با تعداد بسیار محدود متخصصین تشکیل می شود و مدرس دوره که دوره را در مؤسسه هی گروپ طی نموده و در پروژه تهیه شناسنامه شغل با ایشان همکاری داشته، بر تمامی موارد تهیه شده توسط شرکت کنندگان نظارت می کند
دوره های آموزش مجازی، با محتوایی غنی
دوره ها به صورت خودآموز طراحی شده اند، هرچند امکان پاسخگویی به سؤالات نیز وجود دارد
دوره های تخصصی و عملی مدیریت منابع انسانی رایان راهبرد چابک
بر اساس مدلهای روز دنیا و با رویکرد کارگاهی و اجرایی برگزار می شوند

ساختار سازمانی غیر رسمی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سازمانهای غیررسمی به دلیل عدم وجود ساختار و عدم تعیین نقش کاملاً با سازمان‌های رسمی فرق دارند. بیانیه ماموریت عنصر مهم سازمانی است که کمک زیادی به ایجاد کسب‌و‌کار می کند. نقشهای رسمی تنها در صورت تمایل به عضویت تعیین می شوند. ساختار سازمانی برای هر دو نوع سازمان های رسمی و غیر رسمی برای دریافت حداکثر بهره از منابع سازمان لازم  است.

رهبری سازمان غیر رسمی بر اساس تعامل با گروه‌های ارگانیگ بنیان‌گذاری می شود. این گروه برای تحقق اهداف سازمان در آوردن مزایای بیش‌تر برای سایر اعضای سازمان کار می‌کنند. ساختار سازمانی غیر رسمی بر اساس فرهنگ سازمان، ساختار اجتماعی، رفتارها، تعاملات و ارتباطات اجتماعی در سازمان می باشد. بسیاری از ویژگیهای سازمانی چه در ساختار رسمی و چه غیررسمی به ماهیت و اندازه کسب و کار سازمان توجه دارد.

ویژگی های ساختار سازمان غیر رسمی

ساختار سازمانی غیر رسمی توسط الگوها، رفتار‌ها و فعل و انفعالاتی که اصل آن از روابط شخصی بنیادی شکل گرفته، تعریف می شود. ساختار سازمانی غیر رسمی روی افراد و کارگروهی با توجه به نقش اعضای تیم متمرکز است. در ساختار سازمانی غیر رسمی، اطلاعات بدون ساختار گزارش‌دهی، جاری می شود؛ به دلیل اینکه ساختار سازمانی غیررسمی اساساٌ روی نقش کارکنان سازمان تمرکز دارد.

ساختار سازمان غیر رسمی

اطلاعات سازمان معمولاً از ساختار اجتماعی برخوردار است که بر مشارکت کار افراد نظارت دارد. این ساختار دارای مجموعه‌ای از هنجارها، ارتباطات مختلف و روابطی است که معمولاً حین همکاری و در زمانی که مجموعه ای از وابستگی‌ها به اشتراک گذاشته می شوند، ساخته شده اند. ساختار اجتماعی مجموعه ای پویا از انجمن های خصوصی، شبکه های اجتماعی، منافع مشترک اجتماعات و منابع انگیزشی عاطفی است. معمولاً یک سازمان غیر رسمی، پویایی اجتماعی پیچیده‌ای از اعضای آن را توسعه می دهد و ساختارهای روشن،  استراتژی و رویه های سازمان رسمی را هماهنگ می‌کند. ساختار سازمانی غیررسمی به ارتقا سطح پاسخها به رویدادهای پیش بینی نشده و پرورش خلاقیت و نوآوری برای حل مشکلات متفاوت کمک خواهد کرد.

نقش ماموریت سازمان غیر رسمی

بیانیه ماموریت بخش مهمی از سازمان غیر رسمی است؛ زیرا داشتن دلیل مناسب برای وجود سازمان غیررسمی حیاتی است. همچنین در حین کار به کارکنان کمک می کند که بر ماموریت های واقعی و اصلی سازمان تمرکز داشته باشند. عدم وجود اسناد و مدارک رسمی، پیچیدگی ساختار سازمان غیررسمی را کاهش می دهد. به طور معمول سازمان غیررسمی دارای ماموریت ساده با اهداف روشن است که به اعضا کمک می کند تا مسئولیت‌ها و منافع خود و همچنین منابع موجود در سازمان را بشناسند. ماموریت باید به درستی با اهداف متقابل برای متقاعد کردن همه افراد نوشته شده باشد. این کار به تمام افراد برای دستیابی به اهداف متقابل بدون همکاری کمک می‌کند.

ساختار سازمانی غیررسمی می‌تواند بدون استفاده از ساختار رسمی، این گونه از اهداف و عملیات را یکپارچه نماید.

رهبری در ساختار سازمان غیر رسمی

سازمان غیر رسمی با تکیه بر توانایی اعضای خود در حوزه خاصی از فعالیت تاسیس می شود. شایستگی ایجاد شده در اعضا در غیاب رهبران رسمی تعیین‌شده، مورد نیاز است. اعضا نیاز به مهارت‌های فنی در بسیاری از فعالیت‌های فنی که به نفع سازمان انجام می‌دهند دارند. مهارت‌های ارتباطی برای موفقیت سازمان غیررسمی لازم است؛ چون بدون مهارت‌های ارتباطی شما نمی‌توانید پیام خود را منتقل کنید.

رهبران مسئول پیگیری تایید صلاحیت در نواحی تردیدآمیز بر اساس موفقیت‌های فعلی و اعتبار گذشته خواهند بود.

رایان راهبرد چابک

ارائه دهنده راه حلهای ناب مدیریت منابع انسانی

 

مقاله مدل ستاره‌ای در طراحی سازمان

دوره آموزشی طراحی سازمان بر اساس متدهای نوین مناسب برای سازمانها و شرکتها

دوره آموزشی طراحی ساختار سازمانی واحد منابع انسانی در سازمانهای پیشرو

دوره آموزشی آنالیز مشاغل و تهیه شناسنامه شغلی به روش هِی

دوره آموزشی ازیابی مشاغل به روش هِی

دوره آموزشی مدیریت منابع انسانی برای مدیران غیر منابع انسانی

اصل مقالات قبلی سایت به ترتیب بازدید