زود بازنشسته شویم یا دیر؟

این سوال احتمالاً برای بسیاری از ما یکی از موضوعاتی است که

از شروع استخدام و یا عضویت در صندوق بازنشستگی به آن فکر کرده ایم.

زود بازنشسته شویم یا دیر؟

بازنشستگی : از یکسو بسیار تمایل داریم که زودتر بازنشسته شویم. تا بتوانیم مدت بیشتری و تا زمانی که انرژی داریم، از این فراغت استفاده کنیم. از سوی دیگر هم هر چه زودتر بازنشسته شویم، ذخیره­ مان کمتر خواهد بود. چه این منابع از صندوقی که در آن عضو هستیم تأمین شود. و چه از ذخایر موجودمان که ناشی از تفاضل درآمد و هزینه مان در دوره ی کاری است.

نتایج یک تحقیق که در دهه ۱۹۸۰ توسط – دکتر افرم چنگ Ephrem Cheng و همکارانش انجام شده شاید یک انگیزاننده برای تصمیم گیری بهتر باشد. نتایجی که همبستگی منفی بین سن بازنشستگی و امید به زندگی را نشان می دهد. بدین ترتیب که

با افزایش سن بازنشستگی، سالهای عمر پس از آن کاهش می یابند.

طبق این تحقیق کسی که تا حداکثر ممکن کار کند، به احتمال زیاد، مدت زمان زیادی پس از آن زنده نخواهد بود. در حال حاضر در بسیاری از کشورها این سن ۶۵ سال تعیین شده است. و بدین ترتیب نمی تواند از مزایای بازنشستگی و اندوخته ­اش استفاده کند.

زمان مناسب بازنشستگی

این نمودار سن بازنشستگی و عمر را در  جامعه مورد مطالعه که شامل کارکنان بوئینگ بوده نشان می دهد. اگر افراد در سن ۵۰ سالگی بازنشسته می شدند به طور متوسط تا سن ۸۶ سالگی عمر می­ کردند.  پس از آن سن، با افزایش سن بازنشستگی، از عمر این افراد کاسته می ­شد. تا جایی که اگر در سن ۶۵ سالگی بازنشسته شوند، تنها یک سال و اندی پس از آن زنده می ­ماندند.

هر چند برای تعمیم این ادعا، تحقیقات دقیق تر و تکمیلی مورد نیاز بوده و نتایج این تحقیق که به مطالعه ی بوئینگ معروف شده، مورد مناقشه ی بسیار قرار گرفته است. اما همین حد هم نشان دهنده ی اهمیت انتخاب سن بازنشستگی است. این سن برای شرکتهای بیمه گر و صندوقهای بازنشستگی که برای پرداخت مقرری بازنشستگی برنامه ­ریزی می­ کنند مهم است. از سوی دیگر برای بیمه شدگان که می خواهند زمان مناسب برای بازنشستگی شان را انتخاب کنند، مهم و تعیین کننده است.

زمان 

زود بازنشسته شویم یا دیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top