مدل وای فای در تعهد و تعلق سازمانی از چهار جزء تشکیل شده است که در صورت برآورده شدن، در نهایت به سودآوری بالاتر شرکت و برند خوشنام منجر خواهد شد

شرح شغل هی گروپ و شناسنامه شغل – آموزش کارگاهی

مشاوره مدیریت منابع انسانی رایان راهبرد به اطلاع شرکتهای پیشرو می رساند. اگر در زمینه جذب، بهسازی و نگهداری استعدادها و کارشناسان حرفه ای و متخصص منابع انسانی. به دنبال آموختن نحوه تهیه شرح شغل و شناسنامه های شغلی به روشی حرفه ای با متد هی گروپ هستید. یک دوره کلاس آموزشی به همراه کارگاه تمرینی برای تعداد محدودی از کارشناسان این رشته سازماندهی شده و برگزار خواهد شد. این دوره به صورت نیمه خصوصی و با حضور حداکثر ده نفر از کارشناسان تشکیل می شود. به طوری که همه شرکت کنندگان با نظارت مستقیم مدرس دوره عملاً تهیه شناسنامه های شغلی حرفه ای و هدف محور ( شرح شغل هی گروپ ) را خواهند آموخت.

محتوای دوره آموزشی تهیه ی شرح شغل هی گروپ (شناسنامه شغلی به روش هی گروپ)

دوره ی کارگاهی تهیه شرح شغل به روش هی گروپ به زبان فارسی است. که بر اساس مفاهیم دوره Job Analysis Haygroup برنامه ریزی شده و طی آن، مهارت آموزان، نحوه جمع آوری و طبقه بندی داده های مختلف را خواهند آموخت. و برای تهیه شناسنامه های شغلی کارآمد، به تحلیل اطلاعات شغلی در کارگاه خواهند پرداخت. نحوه استفاده از مراکز داده ای رایگان در این زمینه ها را نیز مرور خواهند کرد. ارائه فرصت برای تهیه نمونه ای از شناسنامه شغلی محل کار فعلی به انتخاب خودشان. با نظارت تسهیل گر دوره یکی دیگر از مزایای در نظر گرفته شده برای شرکت کنندگان است.

* توجه: با توجه به محدودیت ظرفیت، اولویت با شرکت کنندگانی است که مراحل ثبت نام را زودتر تکمیل نموده اند. به منظور کسب اطلاعات دقیق و ثبت نام قطعی با شماره تلفنهای ۴۴۶۶۷۴۰۸ و ۰۹ تماس برقرار نمایید.

تجزیه و تحلیل شغل هی گروپ
دوره آموزشی آنالیز شغل و تجزیه و تحلیل شغل به روش هی گروپ

توضیحات بیشتر در خصوص روش نتیجه محور آنالیز مشاغل و تهیه شناسنامه شغل هی گروپ (شرح شغل یا شرح وظیفه):

همه ما با شرح وظایف معمول در سازمانها کم و بیش آشنایی داریم. این شرح وظایف شامل لیستی از وظایفی است که شاغل هر شغل بر عهده دارد. سیستم و نظامی پشت روش تهیه نیست که یکپارچه کننده باشد. و اطمینان دهد که شناسنامه شغلی جامعیت دارد. معمولاً به همراه جمله و انجام سایر امور محوله در انتهای شرح وظایف است. به همراه شرحی مختصر از شرایط احراز به صورت مدرک تحصیلی و تعداد سالهای سابقه. لیستی که ناچاراً (به علل محدودیت توان، حوصله، حافظه و مشکلات متد مورد استفاده در جمع آوری داده ها و … ) کامل و جامع نیست. و حتا گاهی برخی از مهمترین وظایف را پوشش نمی دهد. همین امر در عین ناکارآمدی، در بسیاری از موارد منشاء اختلافات کارگر کارفرما می شود. از یکسو کارگر وظیفه ارجاعی را در شرح وظیفه نمی بیند. و از سویی دیگر، کارفرما وظیفه را جزیی از ماهیت کار می داند که بدون آن کار محوله ناقص خواهد ماند.

با این توصیف دو راه حل بیشتر باقی نمی ماند:

۱- تهیه شرح وظیفه ای کامل با پوشش دادن تمام وظایف موجود. با این قید که هر گونه تغییر در وظیفه محوله هر چند جزیی موجب بازنگری شرح وظیفه خواهد شد.

چنین شرح وظیفه ای مشتمل بر صفحات زیادی بالغ بر ۲۰ تا ۳۰ صفحه توضیح در خصوص جزئیات وظایف خواهد بود. با فرض خوشبینی اگر توسط کارمند/ کارگر خوانده شود، ابزار خوبی برای هدایت و پایش عملکرد نخواهد بود. همان نتیجه ای که هدف اصلی از تهیه این شرح شغل بوده است.

۲- تهیه شرح شغل نه بر اساس شرح کارهایی که باید انجام شوند، بلکه بر اساس نتایجی که باید دست یافته شوند.

مسئولیتها و نه وظایف

در این صورت هر کدام از مسئولیتهای کلیدی محوله به شغل، پوشش دهنده وظایف متعددی هستند. و نیازی به شمردن تمامی وظایف جزئی وجود نخواهد داشت. بدین ترتیب از انعطاف لازم برای واکنش نشان دادن به تغییرات سریع محیطی برخوردار خواهند بود. به تبع آن نحوه انجام شدن کار نیز منعطف می شود. این شرح شغل می تواند به راحتی با مشخص کردن نتایج مورد انتظار، معیاری برای پایش و سنجش عملکرد فراهم آورد.

آنالیز مشاغل و تهیه شناسنامه های شغلی یا شرح شغل هی گروپ  HayGroup یکی از معدود روشهای شناخته شده و پرکاربرد در شرکتهای موفق در دنیاست. روش هی گروپ علاوه بر نتیجه محوری، هدف محور نیز هست. و شغل را در راستای اهداف عملیاتی واحد و استراتژی های اساسی کسب و کار نگه می دارد. ضمن اینکه در تعیین شرایط احراز، به مدرک و سابقه بسنده نکرده و تمرکز خود را بر روی شایستگی های لازم که از مسئولیتهای محوله استخراج شده اند می گذارد و بدین ترتیب مشخصات الزامی کاندیداهای قابل قبول برای مشاغل را نیز ذکر می کند.

اهمیت شرح شغل

از آنجا که تهیه شرح شغل ها و شناسنامه های شغلی به عنوان یکی از مهمترین ورودی های ماژولهای مختلف منابع انسانی از قبیل جذب، جبران خدمت و مزایا، آموزش و کارراهه شغلی و … می باشد، معمولاً همیشه یکی از مهمترین دغدغه های کارشناسان و مدیران منابع انسانی را تشکیل می دهد.

توانایی تهیه شناسنامه های شغلیِ گویا باید علاوه بر منعکس کردن شرح وظایف و شرایط احراز و شایستگی های انجام شغل بتواند نقاط توسعه ای هر شغل را هم در نظر بگیرد. و ضمن به کارگیری معیارها و واقعیات داخلی، با استانداردهای بین المللی نیز انطباق داشته باشد، یکی از شایستگی های اساسی کارشناسانی است که می خواهند در واحد منابع انسانی هر سازمانی موفق عمل کنند.

مدرس دوره آنالیز شغل و تهیه شناسنامه شغل هی گروپ

در این راستا این دوره سازماندهی شده و با تدریس آقای مراد احمدی پور که تهیه شناسنامه شغلی را زیر نظر کارشناسان مرکز خاورمیانه هی گروپ آموخته ارائه می گردد.

ضمناً این دوره آموزشی پیش نیاز ارزیابی مشاغل با تأکید بر روش هِی و نیز جبران خدمت و مزایا به روش هی گروپ است که پس از این دوره برگزار خواهند گردید.

لینک بروشور

لینک فرم ثبت نام

سایر دوره های آموزشی تخصصی حرفه ای منابع انسانی

دوره های هی گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top