گیک ها؛ شیفتگان کامپیوتر و تکنولوژی

سابقه ی نامگذاری گیک:

اگر به ریشه­ ی تاریخی واژه ­ی گیک (Geek) نگاه کنیم، به کسی گفته می­ شد. که در قسمت نمایش های جانبی یک سیرک، کارهای عجیب و غریب می­ کرد.

با گذشت زمان، معنی این واژه تغییر کرد. در گذشته به هرکسی که علاقه­ داشت با یک ویژگی خاص، متفاوت با دیگران دیده شود. نسبت داده می­ شد.

در دیکشنری کمبریج، گیک کسی معرفی شده. که باهوش است. ولی چندان شیک نیست. همچنین او را کسی می­ داند که در یک موضوع مشخص، بسیار علاقه ­مند است. و چیزهای زیادی درمورد آن می ­داند.

گیک در صنایع کامپیوتر و صنایع مرتبط با تکنولوژی اطلاعات:

اما در دنیای کسب­ وکار این کلمه که به­ صورت ترکیبی با کارگران به کار می ­رود. (Geek Workers) مفهومی جدید پیدا کرده ­است.

مخصوصاً در صنایع مرتبط با کامپیوتر و اینترنت. گیک کسی است که به صورت خودانگیخته ­ای در مسائل مرتبط با تکنولوژی، وارد و درگیر می­ شود. با عمومی ­تر شدن مسائل مرتبط با کامپیوتر، به ­نظر می­ رسد که جامعه، با وسعت دید بیشتری به این مسأله نگاه کرده. و مدارای بیشتری با این افراد می­ کند. در برخی مواقع، حتی از این کلمه به عنوان تعریف و تمجید هم استفاده می­ شود. و نشان­ دهنده­ ی شایستگی بالا برای کسی است. گیک های پیشرفته و به­ روزتر در برخی سازمانها. گاهی با عنوان گیک های آلفا نیز شناخته می­ شوند.

فرهنگ گیک به ­سرعت درحال رشد است و علاقه­ مندان آن در حیطه­ های مختلف ظهور کرده­ اند؛ به ­همین خاطر سازمانهای پیشرو ناچار به توجه کافی به این موضوع هستند.

گیک باهوش است ولی چندان شیک نیست
شیفتگان کامپیوتر و تکنولوژی، مشاوره آموزش و منابع انسانی

گیگ

مطالب و یادداشت های مرتبط:

واحد منابع انسانی، تکنولوژی یا اطلاعات

باطل کردن طلسم همکاری واحد تکنولوژی اطلاعات و کسب و کار

ده نوآوری برتر تکنولوژی اطلاعات در سال ۲۰۱۲

استراتژی منابع انسانی؛ ضرورتی کارگشا در به کار گیری تکنولوژی اطلاعات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top