$doc->addStyleSheet('templates/'.$this->template.'/css/custom.css');
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
رایان راهبرد چابک؛ مشاوره، آموزش و همکاری در پروژه های بهبود منابع انسانی
در پروژه های بهبود منابع انسانی، همزمان با اجرای مطلوب و استقرار سیستمهای نوین، دانش فنی نیز به تیم کارفرما منتقل می شود
آموزش مجازی و وبینارهای مدیریت منابع انسانی
آموزشهای مجازی بر اساس محتوای به روز و کاربردی تنظیم شده اند و فرصت راهنمایی و رفع ابهامات از طریق ایمیل و سایر ابزارهای تکنولوژی اطلاعات نیز وجود دارد

دستاوردهای دِیو اولریش

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

منطق آینده ی منابع انسانی روشن است:

منابع انسانی باید خلق ارزش کند. به این صورت که هم به درون سازمان(برای کارکنان) و هم بیرون سازمان (برای مشتریان، سرمایه گذاران و سایر دینفعان) باید ارزش رسانی کند.برای طی این مسیر منابع انسانی باید با کسب و کار مرتبط شود. هم به زمینه ی کسب و کار و هم به ذینفعان خاص.

این گفته، ابتدای مباحثی است که دیو اولریش امروزه در زمینه ی منابع انسانی مطرح می کند.

اولریش، پروفسور دانشگاه، نویسنده، سخنران، مربی مدیریت و مشاور مدیریت است. وی پروفسور دانشگاه میشیگان است. از بنیانگذاران گروه RBL است که این گروه به سازمان ها و افراد به منظور ارزش آفرینی کمک می کند. وی به مطالعه ی چگونگی ظرفیت سازی سازمان ها برای رهبری، سرعت، یادگیری، پاسخگویی و استعداد ها از طریق اعمال نفوذ بر منابع انسانی می پردازد.

اولریش نویسنده کتاب های زیادی تحت عناوین منابع انسانی و رهبری است.بیش از 200 عنوان مقاله و فصول کتاب و بیش از 25 کتاب از فعالیت وی در زمینه منابع انسانی است.از جمله آخرین آثا وی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

HR from the outside in (2012, Jon Younger, Wayne Brockbank, Mike Ulrich)

Leadership Sustainability (2012, Norm Smallwood)

Global HR (2012, Wayne Brockbank, Jon Younger, Mike Ulrich)

Asian Leadership (2010, Robert Sutton)

The Why of Work (2010, Wendy Ulrich)

Leadership in Asia (2009)

HR Transformation (2009 Justin Allen, Wayne Brockbank, Jon Younger, Mark Nyman(

و...

از جمله افتخارات وی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سال 2011 و 2010 طبق برآورد مجله منابع انسانی (HR Magazine)، در جایگاه اول تاثیرگذار ترین رهبر فکری بین المللی در منابع انسانی قرار گرفت. در سال 2009 و2008و 2006 نیز به عنوان تاثیرگذارترین فرد در منابع انسانی توسط همین مجله لقب گرفت

قرار گرفتن در لیست 50 متفکر برتر مدیریت در سال 2009 و کسب جایگاه بیست و سوم در میان 50 متفکر برتر مدیریت در سال 2011

در سال 2011 در میان 100 رهبر فکری برتر به خاطر رفتار رهبری صادقانه قرار گرفت

و ده ها جایزه و لقب دیگر در زمینه منابع انسانی و رهبری.

نگاهی اجمالی برآخرین کتاب منتشر شده از دیو اولریش

اولریش در آخرین کتاب خود تحت عنوان ". HR from the Outside In: Six Competencies for the Future of Human Resources" که با همکاری Jon Younger, Wayne Brockbank, Mike Ulrich نوشته است، بیان می کند که منابع انسانی 5 موج (پارادایم) را تا کنون در بر گرفته است:

1) اداره منابع انسانی: تاکید بر کار اداری و معاملاتی به وسیله منابع انسانی

2) کارکرد های منابع انسانی: خلاقیت در حوزه های تخصصی شده ی منابع انسانی ( مانند: پاداش، استخدام، آموزش و ...)

3) استراتژی های منابع انسانی: ادغام کارکردهای منابع انسانی و کسب و کار

4) منابع انسانی از خارج به داخل: منابع انسانی تحت استراتژی حرکت می کند تا کارش را با زمینه ی کسب و کار و ذینفعان هم جهت کند.

موج آخر از اهمیت ویژه ای برخوردار است و متخصصان حوزه ی منابع انسانی که هنوز دید خود را تغییر نداده اند به زودی عقب می مانند.البته برای متخصصان منابع انسانی به سادگی قابل قبول نیست که عضوی از تبادلات فرایندی باشند.

در این کتاب عنوان شده است که متخصصان منابع انسانی باید شش شایستگی برای مقابله با فضای کسب و کار امروزه داشته باشند.این شایستگی ها عبارتند از:

1) موقعیت یاب استراتژیک[1]: که این مورد بیشتر از تنها دانستن کسب و کار است. متخصصان منابع انسانی، باید قادر باشند تا سازمان خود را در موقعیت مناسب قرار دهند تا پیش بینی کنند، الزامات بیرونی را تطبیق دهند و مزیت رقابتی سازمان خود را تقویت کنند.

2) فعال معتبر[2]: متخصصان منابع انسانی باید در امور داخلی کوشا باشند اما ممکن است آنها زمان و توجه خود را در مورد موضوعاتی که واقعا برای سازمان مهم هستند صرف کنند. آنها باید متخصص واقعی باشند و قادر باشند بر دیگران تاثیر بگذارند و دلیل هر کاری که انجام می دهند را تولید کنند.

3) ظرفیت ساز: متخصص منابع انسانی باید بتواند استراتژی را با فرهنگ، فعالیت ها و رفتار همراستا سازد، باید یک محیط کار با معنی را خلق کند و تمام ظرفیت های سازمان را شناسایی کند و بر آنها سرمایه گذاری کند.

4) قهرمان تغییر:اغلب تغییرات سازمانی با اشتیاق شروع می شوند و با بدبینی به اتمام می رسند. متخصصان منابع انسانی باید به سازمان کمک کند تا با این دوره ها مواجه شود و به سازمان کمک کند تا موضوعات پیش رو را شناسایی کند و از شکست های گذشته درس بگیرد.

5) یکپارچه ساز و خلاق منابع انسانی:متخصصان منابع انسانی باید اطمینان حاصل کنند که سازمان استعداد ها و رهبری مناسب برای دستیابی به موفقیت های حال و آینده  دارد.آنها باید خلاقیت در فعالیت های منابع انسانی ایجاد کنند که در نهایت عامل استعداد در سازمان را به راه اندازند.

6) طرفدار تکنولوژی:تمام سازمان ها به نظر می رسد که در کنترل و انتقال حجم انبوه اطلاعاتی که محاسبه می کنند مشکل دارند. این موضوع به ویژه در بخش منابع انسانی صحت دارد و متخصصان منابع انسانی باید راه هایی برای استفاده موثر از تکنولوژی به منظور شناسایی و تقویت استعداد ها درون سازمان پیدا کنند.

رایان راهبرد چابک

 [1] Strategic positioner

[2] Credible activist

 

مطالب، یادداشتها و مقالات مرتبط:

HRBP؛ منابع انسانیِ شرکتیار
نقشهای کلیدی HR از دید اولریش (HR Business Partner)
HRBP* در 2025

دوره آموزشی طراحی ساختار منابع انسانی بر اساس مدل دیو اولریش و تحقیقات مرسر Mercer

لیست دوره های آموزشی حرفه ای منابع انسانی به صورت حضوری و مجازی رایان راهبرد چابک

نوشتن دیدگاه

از اینکه مطلب را مطالعه نموده و کامنت می گذارید متشکریم.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

یادداشتها و مقالات منتشر شده در وب سایت به ترتیب بیشترین بازدیدها