مزیت مدلهای جهانی HR

این روزها مسائل اقتصادی، فضای کسب و کارها را با قدرت تحت تأثیر قرار داده است. به همین دلیل دقت شرکتها و سازمانها در انتخاب متد و روش و مدل منابع انسانی و مدیریتی متناسب و معتبر، بیش از گذشته ضروری شده است.

جنگل متنوع روش و مدل منابع انسانی و مدیریتی

از سوی دیگر اما، برخی از توصیه های مدیریتی که فارغ از آنچه که در شرکتهای پیشرو دنیا می گذرد، جنگلی از مدل ها و روشهایی را پیشنهاد و عرضه می کنند که به قدر کفایت آزمون نشده و در دیدگاه حرفه ای ها، اعتبار متناسب را کسب نکرده اند. رویکردهایی که حتی می توانند وضعیت سازمان را در شرایط موجود بحرانی تر کنند. انتخاب این نوع مدلها و روشها که بسیاری از آنها از دید مخاطب آگاه تنها به یک جایزه یا تقدیرنامه بر سینه دیوارهای شرکت ختم می شوند، تنها می توانند چند صباحی چشم ذینفعان سازمان را بر روی روندهای موجود و واقعیتهای جاری کم سو کنند و اندک فرصتهای موجود را از بین ببرند.

در عین حال آزمایش و خطا با روشهای خودساخته و اجرای بدون پشتوانه در سازمانها، به سان اختراع مجدد چرخ همزمان است با هدر رفت منابع و فرصتها که شاید بازگشتی هم در آن نباشد.

رویکرد سازمان های بالغ و رشد یافته

سازمانهای بالغی در این فضا فرصت بقا و رشد می یابند که از منطق اقتصادی و کسب و کاری که زبان مشترک کسب و کارهای موفق در تمام دنیاست، بهره گرفته و بر دوش غولها بایستند. پذیرفتنی است که نتیجه گرایی در این دسته از شرکتها و سازمانها نهادینه شده و به بهانه­ هایی نظیر بومی سازی و یا ترکیب روشهایی که گاهی حتی مدعیان نیز از شناخت کافی آنها بی بهره اند، خود را از روشهای آزمون شده در دنیا مستثنی نکرده و سرنوشت خود را در تلاطم موجود در بازار به موج های ناشناخته نسپرند.
انعطاف پذیری موجود در سیستمهای شناخته شده جهانی موجب شده که این تکنیکها و روشها و مدلها در طیف وسیعی از کشورها با سیستمها و قوانین اقتصادی متنوع دستاوردهای مطلوب داشته باشد و طبیعی خواهد بود اگر انتظار داشته باشیم بتوانند با وضعیت شرکتهای فعال در صنایع و فرهنگهای کشور ما نیز سازگار شده و پیشرانه ی خوبی برای بهره بردن از این فرصتها شوند. پایه و گام اول این بهره ­مندی، آشنایی و تسلط هدایت کنندگان سازمان ها با گزینه های مختلف متد و تکنیک و مدل منابع انسانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top