ویرایش محتوا

گام اول اثربخشی آموزش: درک و میل به تغییر

اثربخشی آموزش منابع انسانی کرک پاتریک

مدیران برای برگزاری یک دوره آموزشی باید بتوانند نیاز به تغییر را درک کنند. مدل کرک پاتریک به مدیریت تصمیم گیرنده کمک می کند تا اثربخشی آموزش را چک کند.

مدیران برای برگزاری یک دوره آموزشی باید بتوانند بر اساس واقعیت ها و شرایط محیطی و بازخوردهای عملکردی، نیاز به تغییر را درک کنند. گاهی این درک بر اساس مشاهدات شخصی مدیر و گاهی نیز بر اساس پیشنهادات افراد زیر مجموعه و یا حتی دیگرانی که صاحب نظرند رخ می دهد.

پس از این مدیر باید تصمیم بگیرد که آیا نیاز به تغییر در اولویت است؟ فعالیت حیاتی مدیر در این مرحله، جلب نظر افراد هدف است. آنها باید هم نظر باشند که تغییری روی داده و واکنش به آن ضروری است. تنها در این حالت است که اقدامات بعدی از جمله آموزش مؤثر خواهد شد.

عدم آگاهی از تغییر و پیامدهای احتمالی آن ضعفی است که مدرسین و تسهیلگران یادگیری در دوره های آموزشی احتمالاً تجربه کرده اند. مواجهه با مخاطبان خواب آلوده، بدون اشتیاق کافی برای مشارکت در دوره و در جستجوی کنج آرامش در کلاس!

 

نتیجه روشن است: اگر اثربخشی آموزش با روشی مثل کرک پاتریک سنجیده شود، نشان می دهد نه در سطح اول و نه در سطوح بعدی اثربخشی اتفاق نیفتاده است.

شاید این پیامدهای نامطلوب در سیستم هایی که بهره وری در آنها چندان مورد توجه نیست، اهمیت نداشته باشد ولی از مدیریت منابع انسانی که با رویکرد کسب و کاری اداره می شود (HR Busi­ness Part­ner) ، انتظار می رود که اثربخشی آموزش را در سطوح مختلف پایش کرده و از هدررفت منابع (بودجه آموزش و زمان مفیدی که از دست می رود) جلوگیری کند.

اثربخشی آموزش مدیریت منابع انسانی با مدل کرک پاتریک
مطالب و یادداشت های مرتبط:

جلب مشارکت و اثربخشی دوره آموزشی

بازی سازی برای شروع آموزش منابع انسانی و تسهیل گری جلسات

مدل چهارسطحی ارزیابی اثربخشی کِرک پاتریک

دوره آموزشی اثربخشی آموزش با مدل کرک پاتریک

کانال آپارات رایان راهبرد

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top
error: این محتوا محافظت شده است