شتاب دهنده ی استارتاپ یا شات دان؟

دیروز پس از گذشت ۷ سال از تأسیس شرکت، بازدیدی میدانی و مجازی داشتم از حوالی غرب تهران. برای بررسی محیط و تسهیلات موجود و امکان مهیا شدن فعالیتهای مربوط به استارتاپ برای کسانی که ایده ای نوآورانه در کسب و کار دارند. مقایسه ای ذهنی هم داشتم با آنچه که در این سالها بر ما گذشت.

وضعیت فعلی

این را هم بگویم که پیروی از مدل های گاراژی در شهر تهران با وجود تراکم جمعیت و مزاحمت های شهرداری های نواحی معمولاً امکان پذیر نیست. روشن است که اگر بنا بر حمایت از کارآفرینی و تشویق استارتاپ ها باشد، تسهیلگری هایی مخصوصاً برای مراحل اول کار، حیاتی است.
یکی از نمونه هایی که دیدم، سایت کارگاهی بزرگ، قدیمی و متروکه بود متعلق به یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده صنعتی (سهامی عام) واقع در این حوالی. تقریباً ۷ – ۸ سالی بود که به وضعیت متروکه و بلااستفاده در آمده بود.
مدتی است که شرکتی که اخیراً آن را به دست گرفته و تغییراتی در ظواهرش داده است. تا آن را آنطور که در وب سایت مالک/ مستأجر جدید معرفی کرده، به یکی از مراکز شتابدهنده استارتاپ تبدیل کنند.

پیشنهادات و گزینه های ارائه شده برای استارتاپ

تا اینجای کار، تغییری مطلوب است. اما آنچه که با عمیقتر شدن به موضوع تعجب برانگیز می شود، اجاره صندلی! (نه حتی یک میز با چند صندلی) است. مبلغی نزدیک به ۷۰۰ هزارتومان در ماه (سال ۱۳۹۸) برای کسی / کسانی است که نیازمند حمایت برای تجاری سازی ایده کسب و کارشان هستند! اجاره فضای اختصاصی برای برگزاری رویداد ۱۰ نفره، روزی حدود ۴۰۰ هزار تومان. و فضای ۳۰ نفره حدوداً – البته بدون امکانات اضافی – روزی یک میلیون تومان برآورد شد. آن هم در صورتی که از ممیزی های مورد نظر بگذرد!
فرآیند پذیرش هم بسیار رسمی و شامل پروپوزال و تأیید و … بود. و با توجه به اینکه پنجشنبه بود، حتی دیدن مکان آموزشی و ملاقات با کسی که مطلع و پاسخگو باشد، امکان پذیر نشد و گفتند که فقط در یکی از روزهای هفته می توان برای این کار اقدام نمود؛ چیزی که با ذهنیت من از فعالیتهای مرتبط با استارتاپها و شتابدهنده ها به کلی متفاوت بود.
نمی دانم
با این قیمتها و روشها قرار است به چه چیزی شتاب داده شود؟

مطالب و یادداشت های مرتبط:

چالش کسب و کار: نسل Y

دورنمای شبکه در کسب و کارها

۱۴ ایده عالی برای شروع کسب و کار

شرح کتاب مروری بر کسب و کار هاروارد

لینک عضویت در کانال تلگرامی مدیریت نفت آلود @FastNevis

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top