ویرایش محتوا

سنجه ها و معیارها

سنجه و معیار برای مدیریت عملکرد کارکنان

سنجه ها و معیارها و درک ماهیت و مفهوم آنها و جای مناسب استفاده از آنها یکی از مقدمات بهره گیری درست از آنهاست.

شاید هنوز هم برای ساکنین شرق گیلان تعجب آور نباشد اگر واحد مساحت با حجم یا وزن بیان شود! تا همین چند سال پیش، شالی کاران برای بیان مساحت زمین های کشاورزی زیر کشت برنج از مِعیاری به نام «درز»* استفاده می کردند و تا جایی که می دانم این معیار هنوز هم در برخی روستاهای اطراف لنگرود، لاهیجان، آستانه و رودسر به کار می رود.

هر درز شامل محدوده ای از زمین کشاورزی است که در آن به میزان حدود بیست مشت برنج می روید و حاصل آن معادل حدود یک و نیم کیلوگرم محصول است. هر چند در مناطق مختلف، این مقدار کمی فرق می کند ولی با توجه به اینکه مراودات به طور معمول بین افراد هم زبان و با درک مشترک صورت می گرفت، این تفاوت ها مشکلی ایجاد نمی کرد.

بدین ترتیب کشاورز برای فروش زمین به میزان محصول (حجم و وزن) که از زمین کشاورزی برداشت می شود اشاره می کرد نه به متراژ و مساحت به متر مربع.

این موضوع برایم از این جهت جالب بود که مترها و مِعیارهایی که برای قضاوت های روزمره از آن استفاده می کنیم، نیز همیشه به همین ترتیب نبوده اند. از سوی دیگر برای درک و سودمندی بیشتر، این مِعیارها و سَنجه ها باید با نتیجه رابطه داشته باشند.

برای کسانی که به دنبال شاخص ها و سنجش عملکرد برای مدیریت عملکرد هستند هم شاید فکر کردن به این موضوع خالی از لطف نباشد.

 

* هر درز در بسیاری از مناطق شرق گیلان معادل حدود ده متر مربع است.

 

مراد احمدی پور

مشاور منابع انسانی

 

مطالب و یادداشت های مرتبط:

نتیجه گرایی و نیاز به بازآرایی سازمان

انتظارات و ساز و کار مدیریت عملکرد کارکنان

شاخصهای سنجش مدیران؛ هی گروپ

تغییر رویکرد از اعداد به تجربیات و واقعیات سازمان

مدیریت عملکرد سنتی/ چابک

دوره مدیریت عملکرد بر اساس توافقنامه عملکردی

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top
error: این محتوا محافظت شده است