ویرایش محتوا

مذاکرات شورای عالی کار در مورد افزایش مزد ۱۴۰۳

واحد حقوق و دستمزد منابع انسانی

طبق ماده ۴۱ قانون کار، شورای عالی کار همه ساله موظف است میزان حداقل مزد کارگران و میزان افزایش مزد را با توجه به درصد تورم اعلامی بانک مرکزی و مبلغی که هزینه های زندگی یک خانواده متوسط را پوشش دهد، تعیین نماید.

بر این مبنا، در روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ نیز اعضای شورای عالی کار جلسات فشرده ای را برگزار می کنند.

برگزاری جلسه شورای عالی کار برای تعیین میزان افزایش

نخستین نشست شورای عالی کار با دستور تعیین حداقل مزد کارگران برای سال ۱۴۰۳ در روز دوشنبه ۲۱ اسفند با حضور نمایندگان شرکای سه گانه (۳ نماینده کارگری، ۳ نماینده کارفرمایی و ۴ نماینده دولتی) برگزار شد. این شورا هنوز به توافق و نتیجه ی نهایی درخصوص حداقل مزد و افزایشات سایر سطوح مزدی در سال ۱۴۰۳ نرسیده اند.

مذاکره حقوق و دستمزد منابع انسانی
مذاکره حقوق و دستمزد بخش مهمی از فعایت ها و مهارت های لازم برای مدیریت منابع انسانی است

طبق گزارش های رسیده، یکی از محدودیت ها تعیین نشدن سبد معیشت خانوار کارگری در کمیته تخصصی مزد بوده است. با این وصف درا ین شورا بر دو مورد توافق شد.

یکی از موارد توافقی بعد خانوار کارگری بود که بر اساس آخرین سرشماری ۳.۳ نفر باشد.

بخشنامه حداقل مزد کارگران در سال های مختلف
بخشنامه حداقل مزد کارگران در سال های مختلف در لینک ذکر شده است:

لینک افزایشات مزد در سال های گذشته

همچنین مرجع اعلام نرخ تورم نیز مرکز آمار ایران تعیین شد. نماینده کارفرمایان اعلام کرد نرخ تورم اعلامی مرکز آمار ایران ۴۲.۴ درصد است. گفتنی است قبلا نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی ملاک عمل قرار گرفته بود. در مورد اقلام خوراکی سبد معیشت خانوار هم با وجود توضیحات نماینده انستیتو تغذیه ایران، توافقی حاصل نشد.

بر طبق ماده ۴۱ قانون کار، پس از توافق در شورای عالی کار، کارفرمایان موظفند که در ازای انجام کار در ساعات تعیین شده قانونی به هیچ کارگری کمتر از حداقل مزد تعیین شده جدید پرداخت ننمایند.

 

خبر تکمیلی: طبق اخبار منتشر شده، سرانجام در  ۲۹ اسفند ۱۴۰۲، شورای عالی کار میزان حداقل مزد و میزان افزایش حقوق سال ۱۴۰۳ کارگران را بدون تأیید نمایندگان بخش کارگری تصویب کرد. بخشنامه وزارت کار در خصوص نحوه اعمال افزایش مزد را در لینک زیر دانلود کنید:

لینک دانلود بخشنامه افزایش حقوق ۱۴۰۳

 

مطالب مرتبط:

بخشنامه های مزد در سال های مختلف

مطلب در حال تکمیل: افزایش مزد ۱۴۰۳

کانال آپارات رایان راهبرد

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top
error: این محتوا محافظت شده است