ویرایش محتوا

برنامه ریزی کارراهه با سبک های نوین

کارراهه چرخشی

کارراهه ی شغلی قدیمی که بر اساس مفهوم سازمان های بوروکراتیک وبر بنیان گذاشته شده بود و بر اساس آن هر فردی با بالا رفتن از سلسله مراتب در شغلش پیشرفت می کرد، مدت هاست رنگ باخته است.

اکنون نه دیگر کارکنان منتظر می مانند تا سمتی در بالا خالی شود و نه سازمان ها امکان این تعهد را دارند. اکنون پیشرفت در مسیر شغلی، مسئولیتی است که هم بر عهده ی فرد و هم بر عهده ی سازمان است.

مسیر شغلی تاک و کارراهه
مسیر شغلی تاک و کارراهه شغلی

هرچند بیکاری ممکن است در هر زمانی پیش بیاید و اعتمادی به امنیت شغلی نیست، آما آنچه که کارکنان می خواهند توسعه یافتن در مسیر شغلی است به صورتی که قابلیت استخدام (Employ­a­bil­i­ty) برایشان همواره وجود داشته باشد.

بر اساس یافته های کلارک (Clarke) میل به کار راهه ی سازمانی همچنان در افراد وجود دارد. ولی این برنامه به سفت و سختی گذشته و به صورت خطی نیست. برنامه ریزی پیشرفت شغلی جدید آمیخته ای از حرکت های افقی و عمودی است که کارراهه را به شکل مارپیچ در می آورد.

ویژگی های برنامه ریزی کارراهه نوین

به گفته ی کلارک، برنامه ریزی های شغلی جدید از ویژگی های زیر برخوردارند:

- انعطاف پذیرند

- فرصت های توسعه برای کارکنان پدید می آورند

- توسط کارکنان و سازمان به طور مشترک مدیریت می شوند

- رابطه بین فرد و سازمان از جمله نحوه ی سرمایه گذاری روی توسعه را به صورت متوازن پرورش می دهند

- برنامه های سازمانی برای مسیر شغلی، مانعی برای جابه جایی هستند

او طی جدول زیر انواع کار راهه ها را با هم مقایسه کرده است:

Clarke 2013 , P. 697, Translated by: Rayan Rahbord HRM Consulting

 

مطالب و یادداشت های مرتبط:

نردبان دو مسیره برای کارراهه شغلی

کارراهه به مثابه صخره نوردی

مفاهیم مدیریت استعداد و کارراهه

شرکت های برتر در برنامه مسیر شغلی

توسعه یک برنامه شغلی

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top
error: این محتوا محافظت شده است