ویرایش محتوا

هی گروپ و نظام جدید ارزیابی و طبقه بندی مشاغل وزارت کار

استفاده صنایع مختلف از روش طبقه بندی مشاغل هی گروپ

نظام طبقه بندی مشاغل وزارت کار بسیاری از مشکلات شرکت های پیشرو و مدیران منابع انسانی در زمینه فراهم آوردن زمینه ای برای استفاده از روش های جهانی از قبیل هی گروپ را رفع کرد.

این نظام که در سال ۹۵ تصویب شد، چند نکته ی اساسی دارد که دغدغه بسیاری از شرکت ها و سازمان های پیشرو در زمینه‌ی جبران خدمت رقابتی و عادلانه را رفع کرد و نقص‌های اصلی روش های قدیمی که نمی توانست مدیریت منابع انسانی شرکت ها را مجاب به اجرای مواد ۴۸ و ۴۹ قانون کار کند، را برطرف کرد.

همان طور که می دانید، قانون کار در ماده ۴۸ به منظور جلوگیری از بهره کشی از کار دیگری و در ماده ۴۹ به منظور استقرار مناسبات صحیح کارگاه با بازار کار در زمینه مزد و مشخص بودن شرح وظایف و دامنه ی مسئولیت مشاغل مختلف، الزامات و تعهدی را برای شرکت ها وضع کرد.

طبقه بندی مشاغل و ارزیابی مشاغل وزارت کار

نظام جدید ارزیابی، به شرکت ها اجازه می دهد از روش های نوین مورد تأیید استفاده کنند. گفتنی است روش  هی گروپ یکی از این روش های پرکاربرد و مورد تأیید است.

نکته مهم بعدی، به رسمیت شناخته شدن تفاوت های عملکرد کارکنان (ماده ۷ و ۱۱ نظام ارزیابی مشاغل) و قابلیت اعمال آنها در نظام جبران خدمت و مزد کارگران است.

فراتر از این در بند ب ماده ۱۰، طرح مسیر شغلی (کارراهه) بیان کننده ی نحوه ی تغییر، ارتقا و تنزل شغل از الزامات روش اجرایی است. این تغییرات راه هایی برای نگهداشت استعدادها و سرمایه گذاری روی آنها را باز کرده است.

مشاوره و آموزش منابع انسانی و طبقه بندی مشاغل

در دوره آموزشی — کارگاهی آنلاین ارزیابی شغل به روش هی گروپ که در شرکت مشاوره و آموزش منابع انسانی رایان راهبرد برگزار می شود، اطلاعات دست اول از طرف استاد آموزش دیده در مؤسسه جهانی هی گروپ و نیز تجربیات اجرای این روش در شرکت های ایرانی به همراه راهکارهای قانون کار ایران همراه با تمرین های کاربردی مطرح خواهد شد.

 

مطالب و یادداشت های مرتبط:

اصول هی گروپ در آنالیز و ارزیابی شغل

طرح طبقه بندی مشاغل؛ الزامات و ملاحظات

نظام جدید ارزیابی مشاغل و جبران خدمت وزارت کار

مسئولیت های کلیدی در شناسنامه شغلی هی گروپ

کارگاه های آموزش منابع انسانی رایان راهبرد چابک

کانال آپارات رایان راهبرد

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top
error: این محتوا محافظت شده است