لایه زدایی برای چابکی

شرکت مشاوره ای بوستون BCG کاهش سلسله مراتب (سطح سازمانی) را یکی از راههای تقویت تعهد و تقویت قراردادروانشناسی کارکنان معرفی کرده است. 

کاهش سلسه مراتب و بهبود چارت سازمانی
کاهش سلسه مراتب و بهبود چارت سازمانی

بر این اساس  جهت کاهش سلسله مراتب، شرکتی که بیش از ۸ لایه و سطح سازمانی دارد و یا حیطه ی نظارت مدیران آن (تعداد افراد تحت سرپرستی مدیر) کمتر از هشت نفر باشد، کند و بوروکراتیک محسوب شده و توصیه می شود که سطوح میانی برای لاغر کردن سازمان مورد بررسی قرار گیرند.

اکنون سازمانها عموماً نیازمند مدیران میانی کمتر و با مهارت بالاتری هستند. این کار اگر با دقت انجام شود، سرعت تصمیم گیری افزایش می یابد. و موجب بهبود سطح تعهد و تعلق سازمانی کارکنان می شود.

سازمانی که به این روش “لایه زدایی” کرده باشد، با مدیریت ناب خود و تمرکزش روی کار به جای تمرکز روی هماهنگی، فعالیتهایی که ارزش افزوده قابل اعتنایی ندارند را حذف می کند. از سوی دیگر کارکنانی که باقی می مانند، به کاهش بوروکراسی و بهبود فرصتهای ارتقا شغلی پاسخ مثبت می دهند.

کاهش سلسله مراتب در سازمان
کاهش سلسله مراتب در سازمان بهبود چارت، کاهش سلسله مراتب (سطح سازمانی) را یکی از راههای تقویت تعهد و تقویت قرارداد روانشناسی کارکنان

لایه زدایی جهت کاهش سلسله مراتب باید موجب صرفه جویی حدود بیست درصدی هزینه های مدیریتی همراه با افزایش اثربخشی سازمان شود.

بخشی از این صرفه جویی می تواند برای پاداش و نیز توسعه ی کارکنان باقیمانده مورد استفاده قرار گیرد. شرکتهایی که به لایه زدایی می پردازند، باید مواظب باشند خدمت کارکنان با عملکرد پایین را با احترام خاتمه دهند تا باقیماندگان ضرورت و منصفانه بودن آن را درک کنند؛ در غیر اینصورت، همراهی ایشان را با خود نخواهند داشت.

دانلود فایل صوتی این متن

مشاهده در لینکدین

مشاهده در فیسبوک

مشاهده در تویتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top