ویرایش محتوا

بررسی صحت سوابق رزومه کارجو در واحد منابع انسانی

بررسی سوابق رزمه ای کارجو و جذب و استخدام منابع انسانی

نامه ای از یک شرکت بررسی و صحه گذاری سوابق در یک کشور خارجی دریافت کردیم که در آن در مورد سوابق ادعا شده در رزومه یک کارجو می پرسید. این فرد ادعا کرده بود که مدت حدود یک سال در شرکت رایان راهبرد فعالیت داشته.

در ذهن همکاران و در سوابق شرکت، اثری از این سابقه پیدا نشد. طبیعتاً پاسخ عدم امکان تأیید ادعای فرد و درخواست مدارک بیشتر جهت بررسی حقوقی را ارسال کردیم.

اما چند نکته برای مدیران و کارشناسان جذب:

- جای خالی خدمات دهندگانی که این پیگیری ها را انجام دهند، در کشور خالی است. به خاطر می آورم زمانی هم همکاران خارجی از عدم وجود این خدمت در کشور متعجب بودند. این موضوع می تواند گویای یک نیاز رفع نشده و حتا ایده ای برای راه اندازی یک کسب و کار باشد.

- هم اکنون برخی ادعاهای راستی آزمایی نشده در فضای بی خبری مطرح می شوند و افرادی ممکن است از سهل گیری برخی از شرکت ها در این زمینه سوء استفاده کنند.

- در نمونه ی گزارش شده، شرکت پیگیری کننده صحت مندرجات رزومه، به نیابت از شرکت متقاضی تحقیقات، اظهارنامه ای به امضای فرد مدعی سوابق دریافت کرده که به او اجازه ی پیگیری و تحقیق از سوابقش را می دهد و بدین ترتیب حریم محرمانگی افراد حفظ می شود.

- با توجه به اینکه بررسی سابقه ی فرد یا آنچه که در شرکت های مختلف تحت عنوان Ref­er­ence Check انجام می شود، در گذشته ای نه چندان دور به طرز کاریکاتوری در برخی سازمان های داخل کشور انجام می شد و بقال و چغال محله می توانست جلوی موفقیت حرفه ای فردی را بگیرد، کلاً این موضوع لوث شده و کنار نهاده شده، در حالی که یک بازنگری در شیوه ی انجام می تواند کمک کننده باشد.

راستی شما چطور صحت مندرجات رزومه ها را بررسی می کنید؟ آیا این سوابق اصلاً در شرکت شما مهم هستند و بررسی می شوند؟

 

مطالب و یادداشت های مرتبط:

نکاتی در مورد جذب نیروی انسانی با محوریت رزومه

دشواری‌های جذب و نگهداشت استعدادها در بازار کار امروز

بازخوردی برای تازه واردان بازار کار؛ مهارت رزومه نویسی حرفه ای

مهم ترین چالش های منابع انسانی از دید فعالین این حیطه

شفافیت جبران خدمت

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top
error: این محتوا محافظت شده است