چهار پرسش برای یافتن رهبران آینده

بیبی بومر ها به بازنشستگی رسیده اند. و بدین ترتیب بسیاری از شرکتها را با سمتهای خالی در بالای هرم سازمان تنها می گذارند. (Baby Boomers افرادی هستند که در بین سالهای ۱۹۴۶ و ۱۹۶۴ در موقعیت انفجار جمعیت پس از جنگ جهانی دوم به دنیا آمدند). مسأله این است که چه کسی باید این نقاط را پر کند؟ دنبال چه کیفیتهایی باید باشیم؟ و رهبران آینده کیستند؟

رهبران فردا شبیه رهبران امروز نخواهند بود. رهبران آینده به مهارتهای جدید و متفاوتی برای عمل در دنیای جهانی شده و غیر متمرکز نیاز خواهند داشت.

تحقیقات جدیدی که توسط هِی گروپ (Haygroup) انجام شده، نشان می دهد که این تغییر در رهبری، هم اکنون در حال اتفاق افتادن است. در آزمونی از ۴۵۰۰ رهبر در بیش از ۳۰۰ سازمان در سراسر دنیا، کیفیت های رهبری مشخص شد. برخی از کیفیت های رهبری بیش از همه نیاز به توسعه دارند. خودآگاهی احساسی، مربی گری (Coaching) و پیش کسوتی (Mentorship) و رهبری الهام بخش. کیفیت هایی که در ساختارهای سازمانی مسطح و مدرنتر به آنها بها داده شده است.

حال پرسش این است: چگونه تصمیم می گیرید که از بین کارکنان فعلیتان چه کسی را نگه دارید. و چه کسی پتانسیل توسعه برای اینکه یه یکی از رهبران آینده تبدیل شود را داراست؟

چند شایستگی اساسی وجود دارد که سازمانها بایستی در جستجوی آن بوده و میزان وجودش را در رهبران بالقوه اندازه گیری کنند. تحقیقات جدید پیشنهاد می کنند که بزرگترین نشانگر برای رهبران بالقوه توانایی مدیریت خود و درک اطرافیان است که هوش احساسی خوانده می شود.

بسیار بیش از آنچه که تحت عنوان مهارتهای نرم ارزشگذاری می شود، هوش احساسی یکی از عوامل مهم در یک کارمند عالی با توانایی های بالقوه رهبری است.

کارمندی با سطح هوش هیجانی بالا توانایی منحصر به فردی برای نشان دادن خودآگاهی و میل به یادگیری، مدیریت دیگران مخصوصاً در شرایط پر چالش و ساختن روابط قوی و قابل اعتماد با دیگران دارد.

ریک لَش فاینانشال پست

منبع: www.financialpost.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top