ویرایش محتوا

ارزیابی شغل هی گروپ و تست های کیفیت

جانشین پروری در ارزیابی شغل هی گروپ

در ارزیابی شغل به روش هی گروپ، تأکید اصلی روی نتیجه گرایی است به همین دلیل تمامی عوامل ارزیابی شغل، به نحوی از سطح مسئولیت و نتایج مورد انتظار از هر شغل استخراج می شوند.

عوامل ارزیابی شغل در روش هی گروپ

در روش هی گروپ، بخش های سه گانه ارزیابی شغل شامل دانش چگونگی انجام کار، حل مسأله، مسئولیت و پاسخگویی به همراه اجزای هشت گانه آن شامل دانش فنی چگونگی انجام کار، دانش مدیریت و یکپارچه سازی، دانش ارتباطی، چالش های فکری و محیط تفکر به همراه آزادی عمل، ماهیت اثر و میزان اثر، همگی به نحوی بر مبنای سطح مسئولیت ها و نتایج خواسته شده از شغل تعریف شده اند.

کارگاه ارزیابی مشاغل

تمام این موارد به همراه طیف های تعریف شده در دوره ارزیابی مشاغل هی گروپ به همراه مثال هایی و با جلب مشارکت شرکت کنندگان توضیح داده می شود و شرکت کنندگان ضمن تسلط بر طیف های امتیازی هر یک از عوامل هشت گانه ارزیابی، تست کیفی ارزیابی مشاغل را نیز زیر نظر تسهیل کننده ی دوره که توسط شرکت هِی گروپ آموزش دیده است، انجام خواهند داد.

رزومه مدرس دوره

مشاور منابع انسانی - دکتر مراد احمدی پور
دکتر مراد احمدی پور — مشاور منابع انسانی و پژوهشگر و مدرس بین المللی در زمینه مدل های نوین مدیریت منابع انسانی

تست های کیفی هِی گروپ

تست های کیفی یکی از ویژگی ها و امکانات منحصر به فرد در روش هِی است که آن را از روش های متداول ارزیابی مشاغل متمایز می کند. با انجام تست های کیفی ارزیابی مشاغل، ارزیابی کننده نسبت به کیفیت و همخوانی داخلی و خارجی ارزیابی انجام شده اطمینان پیدا کرده و در صورت عدم هماهنگی و همخوانی با منطق درونی ارزیابی و نیز الگوها، هشدارهایی مبنی بر قابلیت اصلاح و بهبود دریافت خواهد نمود.

شش تست مجزا برای هر شغل که ارزیابی می شود، تعریف شده است و بدین ترتیب ضمن مقایسه با بنچ مارک ها و الگو های هِی، منطق درونی ارزیابی ها هم در نظر گرفته می شود تا احتمال اشتباه در این کار بسیار حساس مربوط به منابع انسانی سازمان به پایین ترین حد خود بیاید.

جانشین پروری در ارزیابی شغل هی گروپ
تست جانشین پروری در ارزیابی شغل هی گروپ یکی از تست های سنجش کیفیت ارزیابی مشاغل است

تست کیفی ارتباط دانش چگونگی انجام کار و برنامه جانشین پروری یکی از این تست ها است که یکپارچگی و استحکام مدل را به خوبی نشان می دهد. در این تست، به سایر برنامه های منابع انسانی سازمان از جمله تلقی عمومی سازمان درمورد احتمال جانشینی هر یک از مشاغل و نزدیکی دانشی شغل مورد نظر با شغل بالاتر بررسی می شود.

تتست کیفی جانشینی با توجه به یافته های وبر — فخنر در خصوص آستانه تشخیص تفاوت طراحی شده است. این تست ها که تست جانشینی یکی از آنهاست، خاص روش هی گروپ است. بسیاری از شرکت کنندگان در کارگاه های آموزشی که به صورت آنلاین و یا حضوری به درخواست شرکت ها برگزار می شوند، از یکپارچگی که در مدل وجود دارد، شگفت زده می شوند.

شایان ذکر است که هی گروپ یک روش در موضوعات مدیریت منابع انسانی و جبران خدمت است که قبلاً توسط شعبات این شرکت و کارشناسان دانش آموخته از این مؤسسه اجرا می شد.

اکنون این مؤسسه توسط شرکت کورن فری خریداری شده است ولی همچنان روشی که «ادوارد ند هی» بنیانگذاری کرد، پابرجاست و بسیاری از شرکت های موفق دنیا، از جمله حدود نیمی از شرکت های نمایه شده در فورچون ۵۰۰ از این روش استفاده می کنند.

همچنان که مؤسسه ی مرسر با مؤسسه ی مارش مک لنان ادغام شد و شرکت واتسون وایات هم توسط شرکت تاورز.

 

مطالب و یادداشت های مرتبط

اصول هِی گروپ در آنالیز و ارزیابی شغل

آموزش ارزیابی مشاغل هی گروپ

دوره آنالیز شغل و تهیه شناسنامه شغل به روش هِی گروپ

رویکردهای مختلف ارزیابی شغل و مشاغل شامل Hay Group

شیوه نامه کاربری خرید شناسنامه شغل هِی گروپ

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top
error: این محتوا محافظت شده است