ویرایش محتوا

ساختمان کلنگی؛ سازمان کلنگی

نمودار و ساختار کلنگی سازمان

ویژگی های ساختمان کلنگی برخلاف سازمان کلنگی که شناخت آن بدون مطالعه ی عمیق ساختار ممکن نیست، روشن و شفاف است. کلنگی ها، خانه و ساختمان های کم ارزشی هستند (صرف نظر از ارزش زمینی که در آن ساخته شده اند) که معمولاً سال های زیادی از ساخت آنها گذشته است و در همان حال فرسوده شده اند.

اما این تنها مشکل بناهایی که اسکلت و تأسیسات آنها خراب شده باشد نیست. بلکه شالوده ی این بناها نادرست است.

محاسبات لازم و تفکر مهندسی و نقشه های فنی دربرگیرنده ی وزن بنا و مصالح مناسب و ویژگی های خاک و شرایط آب و هوایی در آن درنظر گرفته نشده و کلنگی و عامیانه ساخته شده اند. تقریباً همگی، آثار این نوع بناها که ممکن است حتا تازه ساخت باشند را دیده ایم؛ که چطور قبل از بهره برداری مشکلات آن بروز می کند و هر آن می تواند فرو ریزد.

در کنار این املاک، برخی سازمان ها هم کلنگی هستند. به ویژه آنهایی که ساختار آنها در یک جلسه ی دورهمی مدیران ارشد و با مذاکره و چانه زنی، اصطلاحاً بسته می شود. همان تیپ مدیرانی که کلنگ بر می دارند و ساختمان کلنگی را بنیاد می گذارند، این قدرت را در خود می بینند که با همان رویکرد، سازمانی را بنیان گذارند. در نهایت چیزی می سازند که ذی نفعان آن سال ها باید هزینه ی وجود آن را تحمل کنند.

ارگان هایی که در آنها نه از بهینه بودن تعداد و جایگاه افراد خبری هست و نه از تعداد لایه های گزارش دهی و جاری شدن فرمان! لوث شدن مسئولیت ها و هرزرفتن منابع، از ویژگی های معمول آنهاست؛ تازه اگر فرو نریزند و آوار روی کارکنان و ذی نفعانش نشوند.
کلنگی نسازیم! نه ساختمان و نه سازمان.

مشاوره و آموزش منابع انسانی رایان راهبرد چابک

کارگاه آموزش ساختار سازمانی
کارگاه آموزش طراحی نمودار و ساختار سازمانی

 

مطالب مرتبط:

حیطه نظارت مناسب مدیران در طراحی نمودار سازمانی ۰

طراحی ارتباطات و نمودار 

 چارت غیر رسمی

نتیجه گرایی و نیاز به بازآرایی نمودار

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top
error: این محتوا محافظت شده است