شرح شغل هی گروپ و شناسنامه شغل — آموزش کارگاهی

مدل وای فای در تعهد و تعلق سازمانی از چهار جزء تشکیل شده است که در صورت برآورده شدن، در نهایت به سودآوری بالاتر شرکت و برند خوشنام منجر خواهد شد

مشاوره مدیریت منابع انسانی رایان راهبرد به اطلاع شرکتهای پیشرو می رساند:

اگر در زمینه جذب، بهسازی و نگهداری استعدادها و کارشناسان حرفه ای و متخصص منابع انسانی. به دنبال آموختن نحوه تهیه شرح شغل و شناسنامه های شغلی به روشی حرفه ای با متد هی گروپ هستید. یک دوره کلاس آموزشی به همراه کارگاه تمرینی برای تعداد محدودی از کارشناسان این رشته سازماندهی شده و برگزار خواهد شد. 

این دوره به صورت نیمه خصوصی و با حضور حدود ۷ نفر از کارشناسان به صورت آنلاین و وبیناری تشکیل می شود. به طوری که همه شرکت کنندگان با نظارت مستقیم مدرس دوره عملاً تهیه شناسنامه های شغلی حرفه ای و هدف محور ( شرح شغل هی گروپ ) را خواهند آموخت.

محتوای دوره آموزشی تهیه ی شرح شغل هی گروپ (شناسنامه شغلی به روش هی گروپ)

آموزش آنالیز مشاغل هی گروپ ، شرح شغل
آموزش آنالیز مشاغل هی گروپ یکی از دوره های آموزشی منابع انسانی به روش هی گروپ است

دوره ی کارگاهی تهیه شناسنامه شغلی به روش هی گروپ به زبان فارسی در تاریخ های ۱۳ و ۱۴ آبان ۱۴۰۰ از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۶:۰۰ برگزار می شود.

محتوای دوره آنالیز شغل هی گروپ بر اساس مفاهیم دوره Job Analy­sis Hay­group برنامه ریزی شده و طی آن، مهارت آموزان، نحوه جمع آوری و طبقه بندی داده های مختلف را خواهند آموخت. و برای تهیه شناسنامه های شغلی کارآمد، به تحلیل اطلاعات شغلی در کارگاه خواهند پرداخت. نحوه استفاده از مراکز داده ای رایگان در این زمینه ها را نیز مرور خواهند کرد. ارائه فرصت برای تهیه نمونه ای از شناسنامه شغلی محل کار فعلی به انتخاب خودشان. با نظارت تسهیل گر دوره یکی دیگر از مزایای در نظر گرفته شده برای شرکت کنندگان است.

* توجه: با توجه به محدودیت ظرفیت، اولویت با شرکت کنندگانی است که مراحل ثبت نام را زودتر تکمیل نموده اند. به منظور کسب اطلاعات دقیق و ثبت نام قطعی با شماره تلفنهای ۴۴۶۶۷۴۰۸ و ۰۹ تماس برقرار نمایید و یا در واتساپ به شماره ۰۹۳۳۱۳۸۲۲۱۱ پیام دهید.

شرح شغل ، تجزیه و تحلیل شغل هی گروپ
دوره آموزشی آنالیز شغل و تجزیه و تحلیل شغل به روش هی گروپ

توضیحات بیشتر در خصوص روش نتیجه محور آنالیز مشاغل و تهیه شناسنامه شغل هی گروپ (شرح وظیفه):

همه ما با شرح وظایف معمول در سازمانها کم و بیش آشنایی داریم. این شرح وظایف شامل لیستی از وظایفی است که شاغل هر شغل بر عهده دارد. سیستم و نظامی پشت روش تهیه نیست که یکپارچه کننده باشد. و اطمینان دهد که شناسنامه شغلی جامعیت دارد. معمولاً به همراه جمله و انجام سایر امور محوله در انتهای شرح وظایف است. 

به همراه شرحی مختصر از شرایط احراز به صورت مدرک تحصیلی و تعداد سالهای سابقه. 

لیستی که ناچاراً (به علل محدودیت توان، حوصله، حافظه و مشکلات متد مورد استفاده در جمع آوری داده ها و … ) کامل و جامع نیست. و حتا گاهی برخی از مهمترین وظایف را پوشش نمی دهد. 

همین امر در عین ناکارآمدی، در بسیاری از موارد منشاء اختلافات کارگر کارفرما می شود. از یکسو کارگر وظیفه ارجاعی را در شرح وظیفه نمی بیند. و از سویی دیگر، کارفرما وظیفه را جزیی از ماهیت کار می داند که بدون آن کار محوله ناقص خواهد ماند.

با این توصیف دو راه حل بیشتر باقی نمی ماند:

۱- تهیه شرح وظیفه ای کامل با پوشش دادن تمام وظایف موجود. با این قید که هر گونه تغییر در وظیفه محوله هر چند جزیی موجب بازنگری شرح وظیفه خواهد شد.

چنین شرح وظیفه ای مشتمل بر صفحات زیادی بالغ بر ۲۰ تا ۳۰ صفحه توضیح در خصوص جزئیات وظایف خواهد بود. با فرض خوشبینی اگر توسط کارمند/ کارگر خوانده شود، ابزار خوبی برای هدایت و پایش عملکرد نخواهد بود. 

همان نتیجه ای که هدف اصلی از تهیه این شرح شغل بوده است.

۲- تهیه شرح مشاغل نه بر اساس شرح کارهایی که باید انجام شوند، بلکه بر اساس نتایجی که باید دست یافته شوند. 

مسئولیتها و نه وظایف

در این صورت هر کدام از مسئولیتهای کلیدی محوله به شغل، پوشش دهنده وظایف متعددی هستند. و نیازی به شمردن تمامی وظایف جزئی وجود نخواهد داشت.

بدین ترتیب از انعطاف لازم برای واکنش نشان دادن به تغییرات سریع محیطی برخوردار خواهند بود. به تبع آن نحوه انجام شدن کار نیز منعطف می شود. این شرح شغل می تواند به راحتی با مشخص کردن نتایج مورد انتظار، معیاری برای پایش و سنجش عملکرد فراهم آورد.

آنالیز مشاغل و تهیه شناسنامه های شغلی یا شرح شغل هی گروپ  HayGroup یکی از معدود روشهای شناخته شده و پرکاربرد در شرکتهای موفق در دنیاست. روش هی گروپ علاوه بر نتیجه محوری، هدف محور نیز هست. و شغل را در راستای اهداف عملیاتی واحد و استراتژی های اساسی کسب و کار نگه می دارد.

ضمن اینکه در تعیین شرایط احراز، به مدرک و سابقه بسنده نکرده و تمرکز خود را بر روی شایستگی های لازم که از مسئولیتهای محوله استخراج شده اند می گذارد و بدین ترتیب مشخصات الزامی کاندیداهای قابل قبول برای مشاغل را نیز ذکر می کند. 

اهمیت شرح شغل

از آنجا که تهیه شرح وظایف و شناسنامه شغلی به عنوان یکی از مهمترین ورودی های ماژولهای مختلف منابع انسانی از قبیل جذب، جبران خدمت و مزایا، آموزش و کارراهه شغلی و … می باشد، معمولاً همیشه یکی از مهمترین دغدغه های کارشناسان و مدیران منابع انسانی را تشکیل می دهد.

توانایی تهیه شناسنامه شغل گویا باید علاوه بر منعکس کردن شرح وظایف و شرایط احراز و شایستگی های انجام شغل بتواند نقاط توسعه ای هر شغل را هم در نظر بگیرد.

و ضمن به کارگیری معیارها و واقعیات داخلی، با استانداردهای بین المللی نیز انطباق داشته باشد، یکی از شایستگی های اساسی کارشناسانی است که می خواهند در واحد منابع انسانی هر سازمانی موفق عمل کنند. 

مدرس دوره آنالیز شغل و تهیه شناسنامه شغل هی گروپ

در این راستا این دوره سازماندهی شده و با تدریس آقای دکتر مراد احمدی پور که تهیه شناسنامه های شغلی را زیر نظر کارشناسان مرکز خاورمیانه هی گروپ آموخته ارائه می گردد.

ضمناً این دوره آموزشی پیش نیاز ارزیابی مشاغل با تأکید بر روش هی گروپ و نیز جبران خدمت و مزایا به روش هی گروپ است که پس از این دوره برگزار خواهند گردید

آموزش ها و وبینار و کارگاه های منابع انسانی هی گروپ پاییز 1400
آموزش ها و وبینار و کارگاه های منابع انسانی که با رویکرد هی گروپ و توسط مدرس دارای گواهینامه مؤسسه ی بین المللی هی گروپ در پاییز ۱۴۰۰ برگزار می شوند

مطالب و یادداشت های مرتبط:

لینک بروشور

ارزیابی مشاغل ( گریدینگ ) به روش هی گروپ

جبران خدمت و مزایای عادلانه و رقابتی به روش هی گروپ

سایر دوره های آموزشی تخصصی حرفه ای منابع انسانی

دوره های هی گروپ

وبلاگ منابع انسانی ایران

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top