ویرایش محتوا

قرارداد کار و بیمه تأمین اجتماعی قبل از شروع خدمت نظام وظیفه و سربازی

سربازی نظام وظیفه استخدام بیمه تأمین اجتماعی

به کارگرفتن سربازان در حین سربازی با توجه به تمام وقت بودن نظام وظیفه و بر طبق قانون نظام وظیفه عمومی ممنوع است.

اما در صورتی که فردی دارای معافیت موقت تحصیلی باشد، می تواند در طول مدت معافیت به کار اشتغال داشته باشد.

براساس ماده ۶۲ قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب ۲۹؍۷؍۱۳۶۳ استخدام مشمولان به طور کلّی در وزارتخانه‌ها و مؤسسات وابسته به دولت و در کارخانه‌ها و کارگا­ه ها و مؤسسات خصوصی بدون‌ داشتن معافیت دائم ممنوع است، لکن مطابق ماده ۶۴ قانون خدمت وظیفه عمومی، اشتغال به کار مشمولان با برگ معافیت موقت یا دفترچه آماده به خدمت، فقط در مدت اعتبار آنها بلامانع است.

بدیهی است در صورتی که مدت معافیت از خدمت سربازی به اتمام رسیده باشد، قرارداد کار تا پایان خدمت سربازی تعلیق می شود. در این صورت اگر کارفرما فرد غایب مشمول نظام وظیفه را استخدام کرده یا همچنان در استخدام خود نگه دارد، مرتکب جرم شده و مجازات مربوطه متوجه کارفرما خواهد بود.

گفتنی است که در تاریخ ۹؍۱؍۱۳۹۴بخشنامه ای از سوی مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر شد و قرارداد کار فرد مشمول با کارفرما را قبل از طی دوره ضرورت و یا بدون کسب معافیت از انجام خدمت وظیفه عمومی باطل محسوب کرده بود.

این بخشنامه در تاریخ ۲۸؍۴؍۱۴۰۱ توسط هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نقض شد و بدین ترتیب دانشجویان و سایر افراد دارای معافیت تحصیلی (که بالای ۱۸ سال سن داشته باشند) می توانند تا مدت اعتبار معافیت خود به کار اشتغال داشته باشند.

قانون کار و تأمین اجتماعی برای دانشجوی دارای معافیت موقت تحصیلی
الزامات قانون کار و تأمین اجتماعی برای دانشجوی دارای معافیت موقت تحصیلی

تعلیق قرارداد کار در طی دوره خدمت سربازی

در این راستا ماده ۱۹ قانون کار خدمت سـربازی را جزو موارد تعلیق قرارداد کار ذکر کرده است.

بر اساس این ماده از قانون کار، در دوران خدمت نـظام وظیفه قرارداد کار به حالت تعلیق در می‌آید، ولی کارگر باید حداکثر تا دو ماه پس از پایان خدمت به کار سابق خود‌ برگردد و چنانچه شغل وی حذف شده باشد در شغلی مشابه آن به کار مشغول می‌شود.

از مفاد این ماده قانونی نیز می توان این برداشت را داشت که عقد قرارداد کار قبل از شروع خدمت نـظام وظیفه به شرط دارا بودن معافیت، از جمله معافیت تحصیلی، قانونی است.

بدین ترتیب کارفرمایان مکلف به ثبت نام فرد استخدام شده دارای معافیت موقت، همچون سایرین در بیـمه تأمیـن اجتماعی هستند. تنها تفاوت این استخدام شدگان با سایر بیـمه شدگان تأمین اجتماعی، عدم پرداخت مقرری بیکاری قبل از طی نظام وظیفه و دریافت کارت پایان خدمت یا دارا بودن یکی از انواع معافیت دائمی است.

 

مطالب مرتبط:

قانون و بخشنامه های مرتبط با کار و کارگر

مشاوره قانون کار و سایر قوانین

حداکثر حقوق و دستمزد مشمول کسر حق بیمه تأمین اجتماعی

مدیریت عملکرد در قانون کار

هی گروپ و نظام جدید ارزیابی و طبقه بندی مشاغل وزارت کار

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top
error: این محتوا محافظت شده است