ویرایش محتوا

ساختار و سازمان غیررسمی

سازماندهی، طراحی ساختار، چارت، نمودار، سازمان غیررسمی، تیمی، گروهی، روشها، آموزش، منابع انسانی

سازمان غیررسمی به دلیل عدم وجود ساختار و عدم تعیین نقش کاملاً با سازمان‌های رسمی فرق دارند. 

بیانیه ی ماموریت عنصر مهم سازمانی است که کمک زیادی به ایجاد کسب‌و‌کار می کند. 

نقش های رسمی تنها در صورت تمایل به عضویت تعیین می شوند. ساختار سازمانی برای هر دو نوع سازمان های رسمی و غیر رسمی برای دریافت حداکثر بهره از منابع سازمان لازم است.

رهبری سازمان غیر رسمی بر اساس تعامل با گروه‌های ارگانیگ بنیان‌گذاری می شود. این گروه برای تحقق اهداف سازمان در آوردن مزایای بیش‌تر برای سایر اعضای سازمان کار می‌کنند. سازمان غیر رسمی بر اساس فرهنگ سازمان، ساختار اجتماعی، رفتارها، تعاملات و ارتباطات اجتماعی در سازمان می باشد. بسیاری از ویژگی های سازمانی چه در حالت رسمی و چه غیر رسمی به ماهیت و اندازه کسب و کار سازمان توجه دارد.

تحلیل های جامعه شناسانه در ساختار سازمان رسمی و سازمان غیررسمی و مدیریت منابع انسانی

ویژگی های سازمان غیررسمی 

سازمان غیر رسمی توسط الگوها، رفتار‌ها و فعل و انفعالاتی که اصل آن از روابط شخصی بنیادی شکل گرفته، تعریف می شود. این وضعیت سازمانی غیر رسمی روی افراد و کارگروهی با توجه به نقش اعضای تیم متمرکز است. در سازمان غیر رسمی، اطلاعات بدون ساختار گزارش‌دهی، جاری می شود؛ به دلیل اینکه وضعیت سازمانی غیررسمی اساساٌ روی نقش کارکنان سازمان تمرکز دارد.

اطلاعات سازمان معمولاً از ساختار اجتماعی برخوردار است که بر مشارکت کار افراد نظارت دارد. این ساختار دارای مجموعه‌ای از هنجارها، ارتباطات مختلف و روابطی است که معمولاً حین همکاری و در زمانی که مجموعه ای از وابستگی‌ها به اشتراک گذاشته می شوند، ساخته شده اند. 

ساختار اجتماعی مجموعه ای پویا از انجمن های خصوصی، شبکه های اجتماعی، منافع مشترک اجتماعات و منابع انگیزشی عاطفی است. معمولاً یک سازمان غیر رسمی، پویایی اجتماعی پیچیده‌ای از اعضای آن را توسعه می دهد و ساختارهای روشن، استراتژی و رویه های سازمان رسمی را هماهنگ می‌کند.

ساختار سازمانی غیررسمی به ارتقا سطح پاسخ ها به رویدادهای پیش بینی نشده و پرورش خلاقیت و نوآوری برای حل مشکلات متفاوت کمک خواهد کرد.

نقش ماموریت سازمان غیر رسمی 

بیانیه ماموریت بخش مهمی از سازمان غیر رسمی است؛ زیرا داشتن دلیل مناسب برای وجود سازمان غیر رسمی حیاتی است. همچنین در حین کار به کارکنان کمک می کند که بر ماموریت های واقعی و اصلی سازمان تمرکز داشته باشند. 

عدم وجود اسناد و مدارک رسمی، پیچیدگی سازمان غیررسمی را کاهش می دهد. به طور معمول سازمان غیر رسمی دارای ماموریت ساده با اهداف روشن است که به اعضا کمک می کند تا مسئولیت‌ها و منافع خود و همچنین منابع موجود در سازمان را بشناسند. 

ماموریت باید به درستی با اهداف متقابل برای متقاعد کردن همه افراد نوشته شده باشد. این کار به تمام افراد برای دستیابی به اهداف متقابل بدون همکاری کمک می‌کند.

سازمان غیر رسمی می‌تواند بدون استفاده از ساختار رسمی، این گونه از اهداف و عملیات را یکپارچه نماید.

رهبری در ساختار سازمان غیر رسمی

سازمان غیر رسمی با تکیه بر توانایی اعضای خود در حوزه خاصی از فعالیت تاسیس می شود. شایستگی ایجاد شده در اعضا در غیاب رهبران رسمی تعیین‌شده، مورد نیاز است. اعضا نیاز به مهارت‌های فنی در بسیاری از فعالیت‌های فنی که به نفع سازمان انجام می‌دهند دارند. مهارت‌های ارتباطی برای موفقیت سازمان غیر رسمی لازم است؛ چون بدون مهارت‌های ارتباطی شما نمی‌توانید پیام خود را منتقل کنید.

این نکته نیز بسیار قابل توجه است که در هر حال رهبران همچنان مسئول پیگیری تایید صلاحیت در نواحی تردیدآمیز بر اساس موفقیت‌های فعلی و اعتبار گذشته خواهند بود.

 

مشاوره و آموزش منابع انسانی رایان راهبرد چابک

ارائه دهنده راه حل های ناب مدیریت منابع انسانی

مظالب و یادداشت های مرتبط

ساختمان کلنگی؛ سازمان کلنگی

نتیجه گرایی و نیاز به بازآرایی سازمان

خلق فرهنگ ارتباطی در سازمان

دوره سازماندهی واحد HR

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top
error: این محتوا محافظت شده است