ویرایش محتوا

ابزار خط زندگی (Lifeline)

ابزار خط زندگی (Lifeline tool)

ابزار خط زندگی، مسیر شغلی : (آموزش منابع انسانی  و مشاور منابع انسانی و ارائه شرح شغل و شناسنامه شغلی، آنالیز شغل، ارزیابی شغل، جبران خدمت و مزایا )

ابزاری است که به افراد کمک می کند زندگی شان را در برابر اولویتهایشان مقایسه کنند. ابزار خط زندگی

توصیه می شود که افراد از این ابزار قبل از اینکه زندگی شان با مشکل مواجه شود استفاده کنند.

اما حتی هنگامی که توازن زندگیشان به هم می خورد نیز این ابزار می تواند. کمک مؤثری ارائه دهد. به مدیر/ مربیان توصیه می شود ابزار خط زندگی را در هدایت افراد به کار گیرند.

در این ابزار ماتریسی، محور افقی شامل لیستی است. که می تواند در برابر گیرنده خانواده، مسائل مالی، دوستان، روابط کاری، برنامه و مسیر شغلی، سلامتی و تفریح، فعالیتهای اجتماعی و فعالیتهای معنوی باشد. البته لیست مزبور محدود به این موارد نیست؛ اما بهتر است. حداکثر شش حیطه انتخاب شود. بسیار مهم است. حیطه هایی که واقعا برای فرد مهم هستند انتخاب شوند، چون در غیر اینصورت مسائل کم اهمیت اندازه گیری و پایش خواهند شد.

ابزار خط زندگی، مسیر شغلی : (آموزش منابع انسانی  و مشاور منابع انسانی و ارائه شرح شغل و شناسنامه شغلی، آنالیز شغل، ارزیابی شغل، جبران خدمت و مزایا )

محور عمودی هم حاوی اعدادی است. که میزان رضایت در هریک از حیطه ها نشان می دهد و به صورت درجه از یک تا ده نشان داده شده است. (عدد ده به معنی رضایت بسیار بالا است)

جدول خط زندگی، مسیر شغلی، شرح شغل، شناسنامه شغلی، منابع انسانی
جدول خط زندگی

در مرحله بعد لازم است

که حد رضایت فعلی تان را برای هر یک از عوامل انتخاب شده در نمودار مشخص کرده. ( ۱۰ تا ۱ ) و نقطه ای در مقابل آن ترسیم کنید. سپس نقاط این شش حیطه را به یکدیگر وصل کنید. نتیجه خط زندگی چیزی شبیه نمودارهای نشان دهنده. روند تغییر ارزش سهام خواهد شد.

ابزار خط زندگی، مسیر شغلی : (آموزش منابع انسانی  و مشاور منابع انسانی و ارائه شرح شغل و شناسنامه شغلی، آنالیز شغل، ارزیابی شغل، جبران خدمت و مزایا )

پس از این مرحله لازم است کمی تامل کنید تا روشن شود چه چیزی از خط زندگی قابل استخراج است. این خط ممکن است شبیه خط صافی باشد. یا فراز و فرودهای متعددی را نشان دهد. به خاطر داشته باشید که پایین ترین نقطه ها در خط می توانند همچون یک لنگر، همه موارد دیگر را پایین بیاورند که این وضعیت، یک اتفاق بد است. خبر خوب هم این است. که تقویت این حیطه های واقع در قعر خط زندگی، قابلیت ایجاد موجی از لحظات خاطره انگیز را دارند. که همه چیز را با خود در جهت بهبود کیفیت زندگی به بالا بکشند. برای حیطه هایی که بسیار پایین هستندر می توان خط زندگی جزئی تری حاوی عوامل جزئی تر ترسیم کرد. و سپس روی مساله اصلی تمرکز کرد. و بهبود توازن بین کار و زندگی را از این طریق دنبال نمود.

The Coach­ing Rev­o­lu­tion – David Logan

ابزار خط زندگی، مسیر شغلی : (آموزش منابع انسانی  و مشاور منابع انسانی و ارائه شرح شغل و شناسنامه شغلی، آنالیز شغل، ارزیابی شغل، جبران خدمت و مزایا )

۹ فعالیت اساسی برای مدیریت مؤثر دورکاری

شناسنامه و شرح شغل مدیر منابع انسانی (۰۰-۳۰۴۰-۱۱)

رهبری اثربخش

دسته بندی واحدهای عملکردی در خصوص میزان چابکی

مصاحبه با دیو اولریش – رهبران مواظب افرادشان در این همه گیری باشند

شرح شغل مدیر کارخانه صنعتی

نسخه ی به روز از منابع انسانی شرکت یار (HRBP 2.0)

میزان حمایت شرکت های ایرانی از کارراهه

حمایتهای کارراهه ای از کارکنان

روند مدیریت استعدادها طبق گزارش مرسر

About Rayan Rah­bord (RRC Ltd)

پرسشنامه دیدگاههای کارکنان

واحد منابع ‎انسانی یا تکنولوژی ‎اطلاعات

ارزیابی اثربخشی در سطح سوم (تغییر رفتار)

بازطراحی واحد منابع انسانی

گزارش بازارسنجی بازار کار ایران ISURVEY

رویارویی جلسات و رونوشتها با بهره وری

آمادگی لازم برای حرفه ای شدن SVP

مدرک تحصیلی یا عملکرد و شایستگی؟

رتبه ایران در گزارش سرمایه انسانی ۲۰۱۶ لینکدین

ویژگی‌های خاص کارگاه‌های آموزشی رایان راهبرد چیست؟

کارگاه‌های رایان راهبرد بر اساس مدل‌ها و روش‌های روز دنیا و با رویکرد ایجاد مهارت تخصصی تدارک دیده شده‌اند و یادگیری انجام موضوع آموزش پس از مشارکت فعال تضمین شده است. این مهارت‌ها برای مدیران و متخصصان منابع انسانی یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا در موقعیت‌های شغلی مناسبی در این حرفه قرار گیرند.

رویکرد رایان راهبرد در ارائۀ خدمات مشاوره منابع انسانی چگونه است؟

رایان راهبرد تأکید زیادی به درونی‌سازی متدهای به کار گرفته‌شده در سازمان‌ها دارد. به طوری که تمامی پروژه‌های مشاوره پس از آموزش به ذینفعان و متولیان منابع انسانی سازمان آغاز می‌شوند. بدین ترتیب اجرا با آگاهی از دورنما و تسلط بر تکنیک همراه خواهد بود. سازمان نیز در آینده وابسته به مشاور نبوده و می‌تواند خود، به‌روز‌رسانی‌ها را متناسب با تغییرات پیش برد.

مطالب و یادداشت‌های وب سایت رایان راهبرد چابک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کادر تحریریه رایان راهبرد چابک متشکل از متخصصان منابع انسانی با تسلط بر روزنامه‌نگاری است و متفاوت با فعالان دیجیتال مارکتینگ فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به کیفیت محتوا وفادارند. مطالب و یادداشت‌هایی که در وب سایت منتشر می‌شوند، عمدتاً محتوای تولیدی و یا ترجمه‌ای از روندها و سیگنال‌های موجود در فضای جهانی منابع انسانی است که خاص رایان راهبرد است. این محتواها برای اولین بار به زبان فارسی منتشر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top
error: این محتوا محافظت شده است